Yılın Sorusu: Bazı Özellikleri Açıklanan PlayStation 5 mi, Gelecekteki Oyun Bilgisayarları mı?

20
6
3
2
1
Sony’nin PlayStation 5 için yaptığı açıklamaların ardından cevabı merak edilen sorulardan biri, yeni nesil konsolun gelecekteki oyun bilgisayarlarına karşı nasıl bir performans sergileyeceği oldu. Tahmini performansları karşılaştırmak mümkün.

Sony ağzındaki baklayı çıkardı ve yeni nesil konsolu PlayStation 5 hakkında açıklamalar yaptı. Bu açıklamalarda yeni cihazın teknik özellikleri hakkında küçük ipuçları veren firma, konsoluna oldukça güveniyor. Peki PlayStation 5 geleceğin oyuncu bilgisayarlarına kıyasla ne durumda olacak?

Oyun konsolları, her zaman oyun geliştiriciler için önemli bir konu oldu. Bu cihazlar, özellikle platformlar arası oynanan oyunlar için en önemli kıstaslardan bir tanesi. Genel olarak konsollar, en azından ilk çıktıkları dönemlerde bilgisayarlardan ne beklememiz gerektiği konusunda da önemli argümanlardır.

PS5’in donanımında yeni GPU, CPU, RAM ve SSD hafıza olacağını biliyoruz. Bugün için oldukça iyi özellikleri olsa da gelecekte çıkacak bilgisayarlardan daha iyi olabilecek mi? Gelin beraber bulalım.

Grafik İşlemci

Oyun oynayacaksanız grafik işlemci önemli, bu konuda herkes hemfikir. Bir diğer önemli konu da CPU. Yeni konsolda muhtemelen AMD’nin üreteceği System on Chip çözümüyle her ikisi de bir arada sunulacak. Bu yeni SoC setlerinde eskiyen Jaguar çekirdeklerin yerini modern Ryzen mimarisi alacak. Hatta bu çekirdeklerin yeni, üçüncü nesil Ryzen 2 mimariye sahip olması mümkün. Böylece 8 çekirdekli bir modele kavuşmuş olacağız.

PlayStation, çıktığı dönemde genelde 350 dolar aralığında fiyata sahip grafik işlemci kartlarıyla geliyor. Oyun konsolları daha kompakt tasarımlara sahip oldukları ve sağı solu fanla kaplı olmadığı için 300W elektrik çeken Radeon VII gibi kartlar görmeyeceğiz. Muhtemelen henüz piyasada olmayan Navi 20’nin inceltilmiş, konsolun şasisine sığacak bir versiyonu bu konsolda kullanılacak. Ray Tracing teknolojisini ve Vulkan-RT destekleyecek olan kart, muhtemelen RTX 2080 Ti ile kapışabilecek seviyede olacak.

Yeni mimarinin tabanı 7 nanometre ve bu da eski 12 nm mimariye kıyasla iki kat daha çok şeyi cihaza doldurabilmek demek. Bu da daha ince kartın ve daha ufak işlemcilerin daha iyi performans göstermesini sağlayacak.

Öte yandan konsolların donanımları standarttır, bilgisayarlardaki gibi değişiklik göstermez. Bu nedenle de konsollara özel olarak üretilen oyunlarda optimal ve bilgisayar versiyonundan daha verimli çalışan kodlar kullanılır. Bu da GPU’nun normalden daha iyi performans göstermesini sağlayacaktır.

İşlemci

Amerikalıların “Oooh boy”, bizim “Uuuu beybi” dediğimiz kısma geldik. İşlemci denen parça sadece oyun konsollarında değil hesaplama yapan her cihazda önemli. PlayStation 5’in de muhtemelen en büyük atılımı yapacağı yer işlemci.

PS4’ün işlemcisi 1.6 GHz, PS4 Pro’nun ise 2.13 GHz idi. Günümüzdeki teknolojilerle kıyaslayınca bu sayı size az geldiyse, bir de donanımın yaşını düşünün. Günümüzün şartlarında gariban kalan bu işlemci de Jaguar altyapısına sahip. Yani 12 nm.

Yeni konsolda ise çekirdek başına altı işlem yapabilen ve daha gelişmiş işlemciler kullanılacak. Yeni Ryzen işlemciler, potansiyel özelliklerini kullanmada ve kendilerini yönetmede çok daha iyiler. Daha da önemlisi, PlayStation 5 (ya da Sony her ne isim verecekse o) için üretilen çipler makine öğrenmesi ile falan uğraşmak zorunda değiller ve bütün sistem oyuna ve eğlenceye yönelik. AMD’nin şu andaki ikinci nesi Ryzen 7 2700X’i Cinebench’te 1768 puan gibi yüksek bir puan almıştı. Üçüncü nesilde bu performans daha da ileriye taşınabilir.

Yapay zeka, oyun içi etkileşim, fizik motoru, dünya hesaplamaları konusunda işlemci sınırına takılan PlayStation 4, yeni versiyonda önemli bir atılım gerçekleştirmiş olacak ve işlemcisi kat kat hızlı hale gelecek.

Çip Tasarımı ve 8K Çıkış

AMD’nin hem GPU hem CPU üretimini üstlenmiş olması her iki alanda da yüksek performansın habercisi ancak daha da önemlisi, cihazın bütün parçaları aynı mimari üzerinde inşa edilmiş ve birbirleriyle uyumlu olacak. Muhtemelen Ryzen’in 14 nm çipsetlerinden birinden, oyun konsolu için gereksiz olan kısımlar çıkarılıp yerine GPU koyulacak. Böylece tek pakette hem CPU, hem GPU barındıran iki çipli (belki üç) bir sistem karşımıza çıkmış olacak.

Cihazın RAM bilgileri hakkında bir açıklama yok, o yüzden tahminde bulunmamız gerekiyor. Muhtemelen GDDR6 çiplerin 14-16 Gbps hızda çalışacağı bir sistem olacak. PS5 muhtemelen RAM’i iki katına çıkaracak.

Yeni cihaz muhtemelen 4K görüntüyü 8K’ya genişletebilecek, bu esnada da görüntü kalitesinden çok bir şey kaybetmeyecek. HDMI 2.1 desteği, 8K görüntü için yeterli olacak. Cihazın kendi çözünürlüğü 7680x4320. Yine de modern oyunların grafiklerinde, bu çözünürlükte 30 fps üstü görür müyüz? Biraz şüpheci yaklaşmakta fayda var.

SSD Hafıza

Bu konuda söylenebilecek çok şey var. Yeni SSD sayesinde oyunlar daha hızlı işlem yapabilecek, daha hızlı yüklenebilecek, cihaz daha akıcı çalışacak ya da PlayStation 5 geliştirme setinde Spider Man demosunun 0.8 saniyede yüklendiğini, aynı oyunun PS4’te 15 saniyede yüklendiğini söylemek yeterli olacaktır.

M.2 sürücü benzeri bir sürücüye ve belki PCIe 4.0 bağlantıya sahip olacak olan SSD ile birlikte her şey hızlanacak olsa da PS4 oyunlarının boyutları ayrı bir problem haline gelecek. Piyasada boyutu 100 GB olan oyun var (insan indirecek bunları, insan). Belki 1 TB SSD olabilir ama o bile biraz zor bir ihtimal. Öyle 2 TB SSD falan zaten şu an hayal gibi duruyor. Economies of Scale (Aşırı özetle ‘çok alcam, ucuz ver’cilik) sağ olsun Sony, uygun fiyata SSD edinebilirse işin rengi değişecektir.

RAM ve Ses

PS5 için genel sistem özelliklerine baktığımız zaman, 12-16 GB arası bir RAM olması ve bu RAM’in GDDR6 kullanması mümkün, muhtemelen de 16 GB ile gelecek. Yerden kazanıp RAM bant genişliğini arttırmak istemesi halinde Sony, HBM2 kullanabilir.

Sony sesi de geliştirecek. Yeni PS5 , 3D ses desteğine sahip olacak. AMD’nin test ettiği TrueAudio özelliği de bu konsolda birleştirilecek. Yeni PlayStation 5, bir şeyler izlemek için de ideal cihaz haline gelecek gibi duruyor.

Diğer Özellikler

Öncelikli olarak geriye dönük uyumluluğu olacak olan PS5’te, PS4’ün oyunlarını oynamak mümkün olacak. Cihazın muhtemel piyasaya çıkış fiyatı konusunda ise değişik tahminler var. Daha önceki PlayStation’lar 399-499 dolar aralığında fiyatlarla piyasaya çıkmıştı. Bu cihazın bu aralığın üst kısmına yakın bir fiyatı olması, belki biraz da üstünde olması bekleniyor.

Yeni bilgisayarlar ise AMD Navi 10 ve Navi 20 kartlarını, yeni 7nm Turing grafik kartlarını çıkarmış olacak. AMD ve Intel’in 8 çekirdekli işlemcileri giderek yaygınlaşıyor. Bu tür bir bilgisayar 1000 dolardan aşağıya çıkmaz ancak 750 dolar bandındaki bir cihaz, PS5 ile denk gelebilir.

Sözün özü, yeni gelecek olan oyun bilgisayarları yeni konsolları geride bırakacak ancak yeni konsol, çok platformlu oyunları bir üst seviyeye çıkaracak.

Kaynak : https://www.pcgamer.com/how-the-playstation-5-will-compare-to-future-gaming-pcs/
20
6
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
20
6
3
2
1