• Anasayfa
  • Eğitim
  • YÖK, Üniversitelerdeki Ders Sistemiyle İlgili Açıklama Yaptı

YÖK Başkanı, Yeni Dönemde Üniversitelerdeki Ders Sistemiyle İlgili Açıklama Yaptı

152
29
28
14
14
YÖK Başkanı Yekta Saraç, önümüzdeki dönemde açılacak üniversitelerde, derslerin belirli bir orana kadar uzaktan yapılabileceğini söyledi. Üniversitelerdeki dersin yüzde 40 kadarının uzaktan eğitim yoluyla verilmesi gündemde.

Koronavirüs pandemisinin bilinmezlik yarattığı noktaların başında eğitim sektörü geliyor. Öğrencilerin okullara ne zaman başlayacağı konusunda hala net bir açıklama bulunmazken, en fazla bilinmeyen ise üniversitelerde geçerli. Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde okulların 31 Ağustos’ta başlayacağını, ancak pandeminin gelişimine göre bunun farklılık gösterebileceğini söyledi. Yüksek Öğretim Kurumu ise hala üniversitelerin başlangıç tarihiyle ilgili net bir açıklamada bulunmadı. 

Üniversitelerin ne zaman başlayacağı hala belli olmasa da eğitimin uzaktan eğitimle birlikte karma şekilde yapılabileceği açıklandı. YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın yaptığı açıklamaya göre üniversiteler, örgün programlarında yer alan derslerin yüzde 30’una kadarını uzaktan öğretim yoluyla verebilirler. Bununla birlikte bu orana yaklaşan üniversitenin bulunmadığını söyleyen Saraç; ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyinde örgün programlarda uzaktan öğretim yoluyla verilebilecek ders oranının yüzde 40’a yükseltildiğini belirtti. 

Dünyada da sıklıkla kullanılması planlanıyor

Üniversitelerdeki doluluk oranını azaltacağı düşünülen bu karma eğitim sistemi, şu sıralar pek çok ülkenin gündemi olmuş durumda. Gerektiği takdirde bu sisteme geçilebileceğini söyleyen Saraç, okulların açılmasıyla ilgili net bir açıklamada bulunmadı, ancak ortaya çıkan bilgilere göre üniversiteler geçen seneyle aynı dönemde açılacak. 

Üniversitelerin açılmasıyla ilgili yeni bilgiler geldikçe sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz. Peki sizce üniversitede karma eğitim sistemi ne kadar yararlı olur? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. 

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2020/egitim/universiteler-ne-zaman-acilacak-yokten-universite-ders-aciklamasi-5952756/
152
29
28
14
14
Emoji İle Tepki Ver
152
29
28
14
14