Lamborghini, Asfaltı Ağlatacak SUV'u Urus Performante'yi Tanıttı! İşte Daha Agresif, Daha Güçlü Urus'un Fiyatı ve Özellikleri

28
7
1
0
0
Lamborghini, yeni SUV otomobili Urus Performante'yi tanıttı. 657 beygir gücüne sahip yeni model, standart Urus'tan daha güçlü ve hafif olmasıyla dikkat çekti.

İtalya merkezli süper otomobil markası Lamborghini, geçtiğimiz yıllarda yüksek performanslı SUV modeli Urus’u piyasaya sürmüştü. Çıktığı günden beri otomobilseverlerin hayallerini süsleyen bu araç, tasarımıyla göz kamaştırıyor, özellikleriyle de dikkat çekiyordu. Dünya çapındaki SUV araçlaraolan ilginin artmasıyla da Urus, Lamborghini’nin en çok satan modellerinden biri olmayı başarmıştı.

Lamborghini şimdi de Monterey Otomobil Haftası’nda Urus’un yeni bir versiyonunun tanıtımını gerçekleştirdi. Lamborghini Urus Performante ismine sahip olan bu yeni otomobil, özellikleriyle dünyanın en hızlı SUV modellerinden biri olmayı hedefliyor. Bu lüks aracın fiyatı ise tahmin edebileceğiniz gibi cep yakıyor.

657 beygirlik canavar, Urus’tan daha hafif ve daha güçlü

Urus Performante, standart Urus’tan daha güçlü olarak karşımıza çıkıyor. Araç, 4.0 litrelik çift turboşarjlı V8 motor ile birlikte gelecek ve 657 beygir gücüne sahip olacak. Bu, 16 beygirlik bir güç artışı yapıldığını gösteriyor.

Dört tekerlekten çekişe sahip araçtaki performans iyileştirmeleri yalnızca bununla da kalmıyor. Lamborghini, Urus Performante’yi genel olarak daha iyi bir performans sunması için diğer Urus’lardan 47 kilogram daha hafif yapmış. Ayrıca aracın diğerleri gibi 850 nm torka sahip olduğunu da belirtmeden geçmemek gerek.

Urus Performante’deki iyileştirmeler sonucunda aracın çok daha hızlı olmasını sağlıyor. Buna göre otomobil, 0’dan 100 kilometreye kardeşlerinden 0,3 saniye daha hızlı bir şekilde 3.3 saniyede ulaşabiliyor. Urus Perfomante’nin maksimum hızının ise 306 km/s olduğu belirtiliyor.

Pirelli Trofeo R lastiklerle kaplı 22 inçlik jantlara sahip aracın daha agresif bir görünümle geldiğini de söylemek mümkün. Urus Performante’nin tavan, ön arka tamponlar gibi birçok yerinde karbon fiber kullanıldığı aktarılıyor. Araçtaki bu dokunuşlar, büyük arka spoyler, siyah vurgular da normal Urus’tan daha sert bir görünümle karşılaşmamıza neden oluyor. Bununla birlikte arka kanattaki değişimle %8 oranında daha fazla yere basma oranının sağlandığı da belirtiliyor.

Araçta 'ralli modu' bulunacak

Urus’taki modların (spor, yarış, yol gibi) Performante için revize edildiği ve ekstra olarak bir Ralli modunun eklendiği de belirtiliyor. Ayrıca frenler sayesinde aracın 100 km’den 0’a düşüş mesafesinin 33,7 metreden 32,9 metreye gerilediğini de ekleyelim.

İç tasarıma gelecek olursak koltuklar, kapılar ve tavan gibi bölgelerin Performante’ye özel tasarlandığı göze çarpıyor. Bunun yanı sıra gösterge paneli ve bilgi-eğlence ekranında da araca özgü detaylar yer alıyor. Son olarak Lamborghini’nin Ad Personam ismi verilen programı, sürücülere aracı kişiselleştirme olanağı tanıyor.

Peki yeni Urus Performante'nin fiyatı ne olacak?

Aracın fiyatına da bir bakalım. Otomobil devine göre bu yılın sonunda teslimatları başlayacak olan araç, 260.000 dolarlık (4.702.646 T) başlangıç fiyatına sahip olacak. Ancak aracın Türkiye'de satışa sunulup sunulmayacağı ve fiyatının ülkemizde ne kadar olacağı şimdilik belirsizliğini koruyor. 

28
7
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
28
7
1
0
0