3 Boyutlu ve Renkli Holografik Görüntüler Oluşturabilen Yeni Bir Ekran Tasarlandı

39
14
2
1
1
Koreli bir araştırma ekibi, yeni tasarladıkları ultra ince ekranlardan renkli holografik görüntüler yansıtabildiklerini açıkladılar. Tasarlanan ekran, akıllı telefonlarda kullanılabilir.

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nden bir ekip, holografik görüntüleri telefondan yansıtacak şekilde çalışabilen bir ekran yaptıklarını açıkladılar. Bu ekran ultra ince ve cep telefonlarında kullanılabilecek.

Holografik görüntülerin nasıl oluştuğundan kısaca bahsetmek gerekirse; hologramı bir görüntünün katmanlara ayrılması olarak tanımlayabiliriz. Holografik görüntülerde gördüğünüz şey aslında bir görüntü değil, cismin lazer yardımıyla dalgalara ayrılmış halinin bir bütünüdür. Bu yüzden 3 boyutlu olarak nesneleri görebiliriz. 3 boyutlu holografik görüntülerin oluşmasında titanyum filmi kullanılır. Koreli araştırmacılar da bunu kullandıklarını belirtiyorlar. Görüntülerin elde edilmesini sağlayan en küçük birimlere piksel denildiğini biliriz. Araştırmacılar, ultra ince ekranlarının, piksel sayısı kadar delikleri bulunan titanyum film oluşturmuşlar. Görüntü kaynağının üzerine yerleştirilen titanyum film bir foton elek işlevi görüyor ve bu sayede ışık dalgaları 3 boyutlu görüntüyü oluşturuyor. 

Yukarıdaki görselde, araştırmacıların ekrandan çıkarmış oldukları küp resminin hologram halini görebilirsiniz. Bu bana yetmez derseniz çalışmanın yayınlanan kitapçığına buradan erişebilir, kullanılan teknikleri ve hesaplamaları inceleyebilirsiniz.

Kaynak : https://www.siliconrepublic.com/machines/ultrathin-display-3d-holograms-phones
39
14
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
39
14
2
1
1