Ahırlar Neden Genellikle Kırmızıya Boyanıyor? Sadece Estetik Görünsün Diye Değil!

3
1
0
0
0
Şehir dışına çıktığınızda, geniş tarlaların arasında kırmızı renkli ahırların gözünüze çarptığını fark etmişsinizdir. Özellikle Amerika ile gelenekselleşen kırmızı ahırlarda neden genellikle bu renk kullanılıyor?

Kırmızı tercihi sadece bir estetik seçim mi yoksa ardında koskoca bir tarih mi yatıyor?

Gelin baksak da farkında olmadığımız bir gerçeği daha açığa çıkaralım.

Tarihi bir geleneğin izleri

KIRMIZI ahır

Geçmişe dönüp baktığımızda, çiftlik sahiplerinin ahırlarını kırmızıya boyamasının kökeninin aslında çok pratik nedenlere dayandığını görürüz. 19. yüzyılın başlarında, ahır boyaları bugünkü kadar kolay erişilebilir ve ucuz değildi.

Çiftçiler, ahırlarını boyamak için evde bulunan malzemeleri kullanarak kendi boyalarını yaparlardı. Kırmızının popüler olmasının en büyük nedeni, bu rengin yapımında kullanılan malzemelerin ucuz ve kolay bulunabilir olmasıydı.

Kırmızı boyanın malzemesi

ahırlar neden kırmızıya boyanır

Ev yapımı boyalarda sıklıkla kullanılan keten tohumu yağıydı. Keten tohumu yağına paslı demir eklenmesiyle elde edilen karışım, kırmızı bir ton veriyordu. Bu karışım sadece ucuz olmakla kalmayıp aynı zamanda ahırların ahşaplarını koruma ve dayanıklılıklarını artırma işlevi de görüyordu.

Paslı demir ise ahşabı böceklerden ve çürümeden koruyarak ahırların ömrünü uzatıyordu.

Sıcaklığı da etkiliyordu.

amerika ahırları

Koyu rengin güneş ışınlarını daha fazla emmesiyle özellikle kış aylarında ahırların sıcak tutulması da sağlandı. Böylelikle de aslında kırmızı hem işlevsel hem de popüler bir renk hâline geldi.

Günümüzde ahırlar çeşitli renklerde boyansa da kırmızı ahırlar hâlâ yaygın olarak karşımıza çıkıyor. Modern boyaların ve malzemelerin çeşitliliğine rağmen birçok çiftçi geleneksel kırmızıyı tercih etmeye devam ediyor.

İncelemek isteyebileceğiniz diğer içeriklerimiz:

3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0