Apple, PC Oyunlarının macOS'a Gelmesini Sağlayan Aracın Beta'sını Yayınladı

11
2
1
0
0
Apple, WWDC'de duyurduğu yeni araçla, oyun geliştiricilerin PC oyunlarını Mac'e taşımasını hızlandıracak ve basitleştirecek. Hatta aracın beta sürümü geliştiriciler için indirilebilir durumda.

Mac, uzun zamandır oyun severlerin göz ardı ettiği bir platform oldu. Ancak Apple, bu durumu değiştirmek için önemli bir adım attı. WWDC'de tanıttığı yeni oyun portlama aracıyla, PC oyunlarının Mac'e taşınmasını kolaylaştıracak.

Oyun portlama aracı, geliştiricilere mevcut Windows oyunlarını Mac'te çalıştırabilecekleri bir emülasyon ortamı sağlıyor. Böylece geliştiriciler, oyunlarının macOS'ta nasıl çalışacağını kod yazmadan hızlıca değerlendirebiliyor. Ayrıca Apple, geliştiricilere Windows oyunlarının grafik kodunu ve shader'larını Apple Mac'lerde çalışacak şekilde dönüştürmeyi kolaylaştıran yeni bir Metal shader dönüştürücü de sunuyor.

Oyun portlama aracının avantajları

Apple'ın sunduğu oyun portlama aracı ve shader dönüştürücü, Windows oyunlarının Mac'e taşınması için gereken toplam geliştirme süresini önemli ölçüde azaltıyor. Apple'a göre, bu araçlar sayesinde aylar süren bir portlama işlemi sadece birkaç güne indirgenebiliyor.

Oyun portlama aracının beta sürümü Apple Geliştirici web sitesinden indirilebilir durumda. Portlama işlemine ilgi duyan geliştiriciler, Apple'ın "oyununu Mac'e getir" serisindeki videoları izleyerek daha fazla detay öğrenebilirler. Apple ayrıca web sitesinde geliştiriciler için çeşitli oyun teknolojileri ve araçları hakkında bilgi veren bir sayfa da hazırlamış.

Apple, Mac'te yüksek kaliteli oyun deneyimi sunmak için daha fazla çaba sarf ediyor gibi görünüyor. Örneğin, macOS Sonoma'da yeni bir Oyun Modu bulunuyor. Bu mod, geçici olarak CPU ve GPU performansını oyun için önceliklendiriyor. Peki sizce oyun oynamak için de Mac cihazlarına yöneldiğimiz günleri görecek miyiz?

Kaynak : https://www.macrumors.com/2023/06/10/apple-releases-mac-game-porting-toolkit/
11
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
2
1
0
0