• Anasayfa
  • Sektörel
  • Apple Sağlam Kayaya Çarptı: AB'ye 13 Milyar Euro Ek Vergi Ödeyecek!

Apple Sağlam Kayaya Çarptı: AB'ye 13 Milyar Euro Ek Vergi Ödeyecek!

2
0
0
0
0
Cupertinolu şirket, İrlanda hükümeti ile yaptığı özel vergi anlaşmasının geçersiz olması nedeniyle ek vergi ödemeye mahkum edildi.

Teknoloji devi Apple’ın başı Avrupa Komisyonu’nun verdiği bir karar yüzünden dertte. AB üyesi İrlanda ile özel bir vergi anlaşması yapan Apple’ın 13 milyar dolar ek vergi ödemesine hükmedildi. Bu rakam, şirketin ülkedeki önceki satışlarından eksik alınan vergilerden oluşuyor.

Yaşanan durumun nedeni ise Apple’ın İrlanda hükümeti ile yaptığı özel anlaşma. İrlanda hükümeti ile Apple arasındaki anlaşma vergi konusunda şirkete bazı imtiyazlar sağlıyordu. Avrupa Komisyonu ise AB üyesi ülkelerin istedikleri şirketlere vergi ayrıcalıkları sağlayamayacağını belirterek, Apple’a geçmişe dönük olarak 13 milyar dolar ek vergi borcu çıkardı. Avrupa Komisyonu tarafından karara bağlanan soruşturma 3 yıldır devam ediyordu.

Konu ile ilgili İrlanda tarafından gelen açıklamalar ise AB’den farklı. İrlanda Maliye Bakanı Michael Noonan, komisyon ile aynı kararı paylaşmadığını belirterek “'Bu karar beni temyiz başvurusu yapmaktan başka bir seçenekle karşı karşıya bırakmıyor. Hükümetten temyiz için yetki isteyeceğim. Bu vergi sistemimizin bütünlüğünü korumak için önemli” şeklinde konuştu.

Apple CEO’su Tim Cook ise İrlanda’da 5 bin 500 kişi istihdam ettiklerini ve tüm vergilerini devlete ödediklerini savunuyor. Avrupa Komisyonu’nun aldığı kararın kesinleşip kesinleşmemesi ise temyiz sürecinden sonra belli olacak. 

Avrupa Komisyonu'nun aldığı bu karar teknoloji çevrelerinde olduğu kadar ekonomi ve siyaset çevrelerinde de yankı buldu. Kararın ardından konu hakkında Twitter'dan açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek "Apple Türkiye'ye taşınmalı. Daha cömert vergi teşvikleri sunmaktan mutluluk duyarız. AB bürokrasisi ile uzlaşmak zorunda değil." şeklinde konuştu.

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0