Apple'ın Karma Gerçeklik Gözlüğü Yatırımcıları Tavlayamadı: ChatGPT Benzeri Yapay Zekâ İstiyorlar!

9
0
0
0
0
Apple analisti Ming-Chi Kuo, şirketin WWDC 2023'te tanıtacağı karma gerçeklik gözlüğü ile ilgili konuştu. Kuo, Apple yatırımcılarının bu gözlükle o kadar da çok ilgilenmediklerini söyledi. Yatırımcıların esas beklentisi, ChatGPT benzeri bir yapay zekâ aracı.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, bu hafta gündemin belirleyicisi olacak. Zira şirket, WWDC 2023 etkinliklerini günün ilerleyen saatlerinde başlatacak ve en yeni duyurularını gerçekleştirecek. Etkinlikler kapsamında neler duyacağımızı aslında buradaki haberimizde aktardık.

WWDC 2023'teki en büyük duyuru, hiç şüphesiz karma gerçeklik gözlüğü olacak. Yıllardır konuştuğumuz bu cihaz, artık nihayet netleşecek ve tahminen 3.000 dolar gibi çok ciddi bir fiyat karşılığında satışa sunulacak. Ancak gelen son haberler, Apple yatırımcılarının bu ürünle çok da ilgilenmediklerini gözler önüne seriyor. Deneyimli Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre yatırımcılar, son dönemlere damgasını vuran ChatGPT benzeri bir yapay zekâ aracı beklentisi içerisinde.

Tahmin etmesi zor değil ama... Yatırımcılar neden böyle bir beklentiye girdi?

Apple karma gerçeklik gözlüğü

Yatırımcıların yapay zekâ destekli araçları daha çok önemsemesinin başlıca nedeni, karma gerçeklik gözlüğünün Apple'ın gelirlerine çok büyük bir katkı sağlamayacak olması. Bu konuda haksız da değiller. Çünkü pek çok analiste göre Apple'ın karma gerçeklik gözlüğü, bu yıl taş çatlasa 100 bin adet kadar satacak. Bu da şirketin kasasına yalnızca 300 milyon dolar sokacak. Yatırımcı bunun yerine, çok daha fazla para kazandırma potansiyeli olan yapay zekâya odaklanılması gerektiğine inanıyor.

Bu arada WWDC 2023'ü canlı canlı izlemek isterseniz:

Yine de önümüzdeki yılların bizlere neler göstereceği belli değil. Daha geçtiğimiz hafta, OPPO ile Meta, yepyeni karma gerçeklik gözlüklerini tanıttılar. Ayrıca Meta'nın bu sektördeki çalışmaları da ortada. Herkes yapay zekâ teknolojilerine odaklanmış durumdayken Apple ve Meta gibi şirketlerin yatırımları, karma gerçeklik sektörünün bambaşka bir noktaya taşınmasına yol açabilir. Ancak neler yaşanacağını görmek için beklemekten başka çare yok.

WWDC 2023'te duymayı beklediğimiz her şey:

Kaynak : https://twitter.com/mingchikuo/status/1665379587700965378?s=20
9
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
0
0
0
0