Teknoloji, Reklamcılığı Değiştirdi: Aynı Maç, Farklı Kanal, Farklı Reklam[Video]

120
20
15
3
3
Teknoloji, Reklamcılığı Değiştirdi: Aynı Maç, Farklı Kanal, Farklı Reklam[Video]
Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen futbol maçında yer alan reklamların yayınlanan 4 kanalda farklılık göstermesi, sosyal medyada viral oldu. Çoğunlukla Formula 1'de tanıklık ettiğimiz ancak yavaş yavaş tüm spor müsabakalarında uygulanmaya başlanan "sanal reklamcılık", sponsor markaların daha fazla hedef kitleye ulaşmasını sağlıyor.

Teknolojinin gittikçe gelişmesiyle birlikte spor müsabakalarında sanal reklamcılık adı altında reklamlar yayınlanmaya başlandı. Bu reklamların amacı, maçların yayınladığı ülkelere göre farklı reklamlar yayınlayarak farklı hedef kitlelerine ulaşmak. En basit örneği vermek gerekirse eskiden futbol maçlarında fiziksel reklamlar yer alır, maç hangi ülkeden izlenirse izlensin dünyadaki herkes aynı reklamları görürdü. Şimdilerde ise durum epey farklılık gösteriyor.

Spor müsabakalarına dijital billboardların eklenmesiyle birlikte sponsorlar farklı ülkeler için lokalize edilmiş reklamlar yayınlamaya başladı. Çoğunlukla Formula 1 yarışlarında gördüğümüz bu sanal reklamlar, yavaş yavaş futbol, voleybol ve beyzbol maçlarında da kullanılmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde aynı futbol maçının 4 farklı kanalda farklı reklamlar göstermesi, futbol severlerin ilgisini çekti ve bu anlar, reddit'te viral oldu. 

Reddit başta olmak üzere sosyal medyada viral olan video:

Yukarıdaki videodan da göreceğiniz üzere canlı yayınlanan bir maçta ülkelere göre farklı reklamlar gösteriliyor. Çoğunlukla uluslararası spor müsabakalarında uygulanan sanal reklamların amacı, her bir ülkeden farklı hedef kitlelerine ulaşmak. Örneğin Türkiye'de yaşayan ve maçı izleyen bir futbolsever için sadece yurtdışında ünlü olan ve Türkiye'de yer almayan bir marka görmek anlamsız olabilir, ancak sanal reklamla birlikte kendi ülkemizde de yer alan ürünlerin reklamlarını görebiliyoruz ve bu da reklamı yayınlanan sponsor markanın değerini daha da artırıyor. Aşağıda yer alan videoyu izleyerek, sanal reklama yer verilen onlarca futbol maçına göz atabilirsiniz.

Kaynak : https://www.reddit.com/r/nextfuckinglevel/comments/odmy22/different_channels_different_ads/
120
20
15
3
3
Emoji İle Tepki Ver
120
20
15
3
3