Bilim İnsanları, Akıllı Telefonla Kontrol Edilebilen Beyin İmplantı Geliştirdi

11
6
1
1
0
Bilim insanları, akıllı telefonlarla yönetilebilen küçük bir cihaz ürettiler. Üretilen bu cihaz, Bluetooth bağlantısıyla beyne gönderiliyor ve hedeflenen bölgenin tedavi edilebilmesine olanak veriyor.

Tıp dünyasında hala tedavisi bulunamamış ya da kesinleşmemiş pek çok hastalık bulunuyor. Bazı hastalıklar içinse yeni yöntemler deneniyor. Bu kez Kore ve ABD'den bilim insanları teknolojiyi kullanarak parkinson, alzheimer, depresyon ve bağımlılık gibi hastalıkları tedavi edebilen muhteşem bir buluşa imza attılar.

Bilim insanlarının yeni buluşu, özellikle sinir hastalıklarında kullanılan yöntemlerden çok uzak. Başka bir deyişle keşfedilen yeni yöntem, vücuda yan etkisi fazla olan ilaçları içermiyor. Dilerseniz şimdi de bu yeni tekniğin ne olduğuna ve nasıl kullanıldığına bakalım.

beyin implantı

Bilim insanlarının keşfettikleri bu yeni yöntem, küçük bir beyin implantının beyin içerisine girerek hedef bölgeyi etkilemesine dayanıyor. Ancak beyin implantı bunu yaparken cihazın kontrolü akıllı telefonlar tarafından yapılıyor ve Bluetooth teknolojisi kullanılıyor. Cihaz, beynin hedeflenen bölgesine ulaştırıldıktan sonra bu bölgede ilaç tedavisi yapıyor ve hedef bölgedeki sorunlar gideriliyor. Bu cihaz, mevcut tedavi yöntemlerinin beyne verdiği genel zararı, nispeten de olsa azaltıyor. Ayrıca geliştirilen cihaz, tak çalıştır ilaç hazneleri sayesinde farklı ilaçların kullanılabilmesine de olanak sağlıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kore Yüksek Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KAIST) ve Colorado Boulder Üniversitesi'nden bilim insanları, bu cihazın nanomühendislik sektörünün bir meyvesi olduğunu ve bu teknolojiyi geliştirmek istediklerini açıkladılar. Ayrıca bu sistem, bilim insanlarına göre diğer hastalıkların da tedavi süreçleri için kullanılabilir. 

Bilim insanları bu cihazı, farelerde denediler ve başarılı oldular. Hem mühendislerin hem de doktorların üç yıllık çalışmasının bir sonucu olan bu cihazın şimdiyse insan beyninde kullanılması için geliştirilmesine devam ediliyor. İlerleyen dönemlerde bu cihaz, hastalıkların tedavi edilmesi için önemli bir rol oynayacağa benziyor.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190805143525.htm
11
6
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
11
6
1
1
0