Bilim İnsanları, Yaşam Süresini Uzatmanın Etkili Bir Yolunu Duyurdu

52
8
6
3
1
ABD’li bilim insanlarının gerçekleştirdiği bir çalışma, düzenli olarak oruç tutmanın yaşam süresini uzattığını belirledi. Araştırmaya göre düzenli olarak oruç tutan insanlar, kalp yetmezliğinden daha az etkileniyorlar.

Oruç tutmanın insan sağlığı üzerindeki tartışmaları uzun zamandır devam ediyor. Bilim insanları da bu konuda çalışmalar yapmaya devam ediyorlar. Daha önce gerçekleştirilen çalışmalar, düzenli oruç tutmanın kilo vermek konusunda etkili olduğunu göstermişti. Gerçekleştirilen yeni bir çalışma ise düzenli oruç tutmanın sağlığı da iyi yönde etkilediğini gösteriyor.

ABD’li bilim insanları, Utah ve Rocky Mountain eyaletlerindeki kalp hastalığı verileri üzerinde odaklanarak bir çalışma gerçekleştirdiler. Bilim insanlarının çalışması, her ayın bir pazar günü oruç tutan Mormonlar olarak da bilinen Son Gün Azizleri İsa Mesih Kilisesi’nin yüzlerce üyesini de içeriyordu. 

Araştırmacılar, kalp kateterizasyonu geçirmiş yaklaşık 2000 kişiyi takip altına aldılar. Bu 2000 kişiden 389 kişi, en az 5 yıldır düzenli olarak oruç tutan Son Gün Azizleri Kilisesi’nden insanlardı. Bu insanlar yaklaşık 4.5 yıl boyunca araştırmacılar tarafından takip edildiler.

düzenli oruç yaşam süresi

4.5 yıllık araştırmanın ardından bilim insanları, rutin olarak oruç tutan insanların yüzde 45 oranında daha düşük erken ölüm oranına sahip olduğunu açıkladılar. Amerikan Kalp Derneği’nde ön bulguları açıklayan araştırmacı Dr.Benjamin Horne, ortaya çıkan bulguların beklediklerinden daha şaşırtıcı olduğunu açıkladı. 

İlk araştırmanın ardından araştırmacılar, orucun kalp yetmezliği ve kalp krizlerini nasıl etkilediğini görmek için düzenli oruç tutanlara odaklanan bir çalışma daha gerçekleştirdiler. İkinci çalışma kalp krizi konusunda, düzenli oruç tutanlarda anlamlı bir fark ortaya koymazken, kalp yetmezliği konusunda yüzde 71 daha az riskle karşı karşıya olduklarını ortaya koydu. 

Araştırmaya katılmamış olan Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nden Krista Varady, Son Gün Azizleri Kilisesi’nden insanların diğer insanlara göre farklı bir yaşantıları olduğunu, sigara ve alkol gibi ürünleri tüketmediklerini söylüyor. 

düzenli oruç yaşam süresi

Bu grup üzerindeki çalışma yürüten bilim insanları ise diğer faktörlerle düzenli oruç tutmanın kalp yetmezliği konusundaki etkilerini birbirinden ayırmanın zor olduğunu belirtiyorlar. 

Son Gün Azizleri Kilisesi mensupları, gün içinde yemek yeme zamanlarını 8 ile 12 saat arasında kısıtlıyorlar. Zaman geçtikçe bu süre 12 ile 16 saat arasında değişmeye başlıyor. Araştırmacılardan Dr. Benjamin Horne, araştırmaya katılan insanların ortalama 42 yıldır ayda bir gün oruç tuttuğunu açıkladı. 

Horne, uzun yıllar boyunca ayda bir gün oruç tutmanın vücudun genellikle yararına olduğunu bulduklarını açıkladı. Araştırmalarının sebep-sonuç bağlantısını kanıtlamayan gözlemsel bir çalışma olduğunu açıklayan Horne, orucun kalp yetmezliğine karşı oluşturduğu bu etkiyi araştırmak üzere çalışmalar yapılması çağrısında bulundu. 

Kaynak : https://medicalxpress.com/news/2019-11-regular-fasting-longer-healthier-life.html
52
8
6
3
1
Emoji İle Tepki Ver
52
8
6
3
1