• Anasayfa
  • Uzay
  • Bir Fotoğrafçı, Jüpiter'e Çarpan Meteoru Görüntüledi

Bir Fotoğrafçı, Jüpiter'e Çarpan Meteoru Görüntülemeyi Başardı (Video)

27
16
6
2
2
Bir uzay fotoğrafçısı, Jüpiter üzerinde fazlasıyla nadir görüntülenen bir olayı kaydetti. Jüpiter'in sol alt kısmında olan bir meteor çarpışmasını görüntüleyen Ethan Chappel isimli uzay fotoğrafçısı, görüntüleri Twitter üzerinden paylaştı.

Jüpiter'in, kuzey yarımkürede geceleri gökyüzünde belirmesiyle birlikte uzay fotoğrafçıları da teleskoplarını Güneş sisteminin derinliklerine yönlendiriyor. Bu fotoğrafçılardan biri, son derece nadir görüntülenebilen bir olayı yakalamayı başardı.

7 Ağustos 2019 tarihinde Jüpiter'i inceleyen Ethan Chappel, son derece nadir bir görüntüyü yakaladı. Jüpiter'e düşen devasa bir meteoru görüntüleyen Chapel, görüntüleri Twitter üzerinden paylaştı.

ScienceAlert'e röportaj veren Chappel, "Videoyu izleyip ışığı gördükten sonra çok heyecanlandım. Videoyu hemen paylaşmam gerektiğini hissettim" ifadelerini kullandı. Görüntülerdeyse Jüpiter'in sol alt kısmında bir patlama olduğu gözlemlendi.

Jüpiter'de normalde karşılaşılan yıldırım ya da aurora olaylarına benzemeyen görüntü, gerçekten de bir meteorun Jüpiter'e çarparak devasa bir patlama yarattığı ihtimalini ortaya çıkardı.

jüpiter

Southern Queensland Üniversitesi'nden Jonti Horner, ScienceAlert'e verdiği röportajda, "Daha önce böyle bir şey görmedim. Tam anlamıyla nefes kesici" açıklamalarında bulundu.

Jüpiter'e bir meteor çarpması aslına bakıldığı zaman pek de nadir bir olay olarak görünmüyor. Meteorların atmosfere giriş yaptıktan sonra havada patlaması, Dünya'da sık rastlanan bir durum. Dahası, Jüpiter'in kütlesinin Dünya'dan çok daha fazla olduğunu düşündüğünüz zaman çok daha fazla meteoru kendisine çekebileceğini de söyleyebiliriz.

göktaşı çarpması

1998 yılında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre Jüpiter, Dünya'ya oranla 2.000 ila 8.000 kat daha fazla büyük çarpışmaya maruz kalıyor. Yine de bu olayların kameraya yakalanması fazlasıyla sık rastladığımız bir durum değil. Dünya'nın kütleçekiminin Jüpiter'den daha az olduğunu da düşünüp toparlayacak olursak Jüpiter'e meteor çarpmasının değil, bu olayın kaydedilmesinin fazlasıyla ilginç olduğunu söyleyebiliriz.

Jonti Horner, bu etkinliğin görülmesinde birçok etkenin rol oynadığını belirtti. Doğru zamanda doğru yerde olmanın yanı sıra çarpışmanın konumuna da dikkat çeken Horner, "Bir teleskopla (bu olayı) inceleseydiniz bu kadar bariz olmazdı. Bu olaylar çoğunlukla görülmüyor ya da gözlemlenemiyor. Yarısı da gezegenin uzak bir noktasında gerçekleşiyor. Bu nedenle bu olayların gözlemlenmesini etkileyen birçok farklı unsur var" ifadelerini kullandı.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/watch-this-rare-and-breathtaking-video-of-a-meteor-exploding-on-jupiter
27
16
6
2
2
Emoji İle Tepki Ver
27
16
6
2
2