Bu Yapay Zeka, Hırsızlıkları Gerçekleşmeden Önce %81 Oranında Doğru Tespit Ediyor

23
10
0
0
0
Japonya’da VaakEye adlı bir firma tarafından üretilen yapay zeka, hırsızlık vakalarının %81’ini başarılı şekilde tespit edip engellenmesini sağladı.

Son yıllarda hemen her alanda yapay zeka kullanılmaya başlandı. Özellikle derin öğrenme modelinin hayatımıza girmesinden sonra çok daha hızlı ilerleyen yapay zeka, tıptan astronomiye, otonom araçlardan yeni metamateryaller üretilmesine pek çok alanda kullanılıyor. Yapay zeka şimdi de bekçilik görevini üstlenmiş durumda.

Vaak, Ryo Tanaka’nın kurduğu üçüncü girişimi. Pek çok veri yönetim şirketi olduğunu ancak işlenmemiş veriyi yöneten hiçbir şirket olmadığını söyleyen Tanaka, bu amaçla ilk olarak insan davranışlarını video görüntülerini kullanarak incelemeye odaklandı. Sonucunda da ortaya bu gözlem yapay zekası çıktı.

VaakEye firmanın ilk ürünü olarak piyasaya çıktı. Aylık 162 dolar karşılığında bu yapay zeka, güvenlik kameralarından gelen canlı görüntüleri eşzamanlı olarak inceleyerek şüpheli davranışları tespit ediyor. Ardından da insan görevlileri olası hırsızlıklara karşı uyarıyor. 

Sistemi eğitmek için 100.000 saatten fazla video görüntüsü kullanıldı. Bu görüntülerin bazılarında aktörler hırsızlık olaylarını canlandırırken bazılarında da gerçek kamera görüntüleri kullanıldı.Tanaka, sistemin gergin gözüken, kameraları arayan, normalden hızlı hareket eden kişileri gözlemlediğini belirtiyor. Sistem ayrıca raflardan çantalara ya da ceplere giren ürünleri de takip ediyor. Sisteme göre her hareketin bir şüphelilik derecesi var ve bir kişi belli bir şüphe noktasına ulaştığında sistem otomatik olarak insan çalışanları uyarıyor.

Hafifletilmiş azınlık raporu tadındaki bu sistem, Japonya’da şu anda 50 mağazada kullanılıyor. Tanaka, amaçlarını küresel pazara açılmak olarak belirtirken, şu anda da %81 başarı oranına sahip olduklarını belirtiyor.

Sistem, insan vücudunu 100 farklı noktayı referans alarak takip ediyor. Bu sistem ileride daha farklı davranışları da inceleyebilme potansiyeli taşıyor. Saldırı, taciz gibi vakalar da ileride bu kameralar tarafından takip edilebilecek. 

Sistemin nasıl çalıştığını aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Kaynak : https://newatlas.com/vaak-vaakeye-ai-theft-detection/59263/
23
10
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
23
10
0
0
0