Mars'ın Mona Lisa'sı Tekrar Konuşulmaya Başladı

191
28
18
14
10
NASA’nın kızıl gezegene gönderdiği uzay aracı Spirit dokuz yıl önce içerisinde bir kadın, bir adam ve bir çocuk silueti olduğu iddia edilen bir fotoğraf çekmişti. UFO Sighting Daily’nin kurucusu Scott C Waring, NASA'nın fotoğrafı sildiğini, ancak benzer bir fotoğrafa tekrar ulaşabildiğini söyledi.

NASA’nın Mars’ı daha fazla araştırmak için 2003 yılında gönderdiği uzay aracı Spirit, 2008 yılında tartışmalı bir fotoğraf çekmişti. Fotoğrafta, kadına benzeyen bir silüet gözükmüştü. Ancak UFO Sighting Daily’nin kurucusu Scott C. Waring'e göre NASA, yayınlanan fotoğraflardan birini silmişti. Waring ise şimdi benzer, ancak daha karanlık bir fotoğrafa ulaştığını söylüyor.

Waring’e göre çölden farksız olan kızıl gezegendeki kadına bir adam ve bir çocuk eşlik ediyor. Waring, kızıl kum ve kayaların arasında belirgin bir şekilde ortaya çıkan bu objeleri uzaylıların yaptığı eserler olarak tanımlıyor.

Curiosity aracı Mars

Waring bulgularını şöyle anlatıyor: “Bu kadın heykelinde kıvrımları rahatlıkla görebileceğiniz oldukça ayrıntılı yeşil bir bornoz var. Omuzlarından aşağı sarkan uzun saçı ve ince bir beli var. Ayrıca kolu, pembemsi bir renge sahip ellerine kadar bornozla kaplı. Görsel, şüphesiz ki insan benzeri bir kadına ait. Onun önünde de yerde yatan ve yeşil bir kıyafet giymiş bir adam var. Pembe ve kel bir kafaya sahip. Önlerindeki küçük çocuk ise yalnızca eğitimli gözlerin görebileceği kadar belirgin. Bacakları önünde ve kollar arkasında olacak şekilde oturuyor.

Gördüğü şeyi Leonardo da Vinci’nin en ünlü tablosuna benzeten Waring, açıklamasına şöyle devam etti: “Mars’taki bu kadın, tam anlamıyla Mars’ın Mona Lisa’sı. O, her yönden kusursuz ancak bu kanıt bile bazılarını ikna edemiyor. Tabii ki deliller ne kadar net olursa olsun hiçbir fotoğraf bir açıklama sunamaz.

Curiosity aracı Mars

Bilim dünyası bu gibi fotoğraflarda görülen silüetlerin yorumlanmasında farklı kutuplara bölünmüş durumda. Genelde bu olaylar “Pareidolia” olarak açıklanıyor. Pareidolia, beynimizin bize oynadığı bir oyun olarak tanımlanabilir. Bir şeyi herhangi bir nesneye veya varlığa benzetebiliriz. Waring'in ulaştığı, NASA'nın paylaştığı fotoğrafa buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.dailystar.co.uk/news/weird-news/796965/nasa-curiosity-rover-conspiracy-mona-lisa-alien
191
28
18
14
10
Emoji İle Tepki Ver
191
28
18
14
10