• Anasayfa
  • Uzay
  • Dünyanın İlk Trilyoneri Bir Uzay Madencisi Olacak

"Dünyanın İlk Trilyoneri Bir Uzay Madencisi Olacak!"

21
8
2
2
1
Ünlü finans kuruluşu Goldman Sachs’ın iddiasına göre dünyanın ilk trilyoner iş insanı, bir uzay madencisi olacak.

Dünyada bu kadar çok sektör ve yapılacak onca iş varken, ilk trilyoner bu muazzam serveti uzaydan kazanacak! Goldman Sachs’ın tahminine bakılırsa, uzay madenciliği dünyadaki tüm işlerden çok daha kârlı bir sektör olacak. Finans kuruluşuna göre, teknolojik gelişmeler asteroit madenciliği adına gerekli şartları elverişli hale getirmek üzere ve bu alana giren ilk şirket dünyada eşi görülmemiş bir servetin sahibi olacak.

Küçük gezegenler olan asteroitler, yörüngeleri genellikle Mars ile Jüpiter gezegenleri arasında kalan gök cisimleridir. Güneş Sistemi'nde 1 milyondan fazla cismin asteroit olduğu ise bilinen bir gerçek.

Dünya’da mineral madenciliği yapmak için birçok sıkı ve köklü yasanın çizdiği düzenleme çerçevesine uyum sağlamak gerekiyor. Halihazırda bu yasaların birçoğu uzay madenciliği için de güncelleniyor. Avrupa Birliği asteroitlerden çıkarılan minerallerin şirketler tarafından sahiplenilmesini, Dünya’ya geri getirilmesini ve kâr amacıyla satılmasını sağlayan yasal bir çerçeveye sahip durumda.

Goldman Sachs tarafından yatırımcılarla paylaşılan raporda, “Uzay madenciliğinin önündeki psikolojik engeller bir hayli yüksekken, gerçek engeller olarak sayabileceğimiz finansal ve teknolojik olanlar ise bir hayli az” cümlesi dikkat çekti. Finans kuruluşu ayrıca asteroitlerden mineral çıkaracak kazı araçlarının onlarca milyon dolara üretilebileceğini, bu mineralleri Dünya’ya taşıyacak kargo gemisinin ise 2,6 milyar dolara mal olacağını açıkladı.

Günümüzde uzay madenciliği konusunda ciddi adımlar atan Deep Space Industries ve Planetary Recources isimli iki şirket var. Her iki şirket de Lüksemburg devletiyle birlikte çalışarak uzay madenciliğini gerçeğe dönüştürmek istiyor. Lüksemburg, asteroitler madenciliğini gerçeğe dönüştürecek birçok projeye fon sağlayarak, karşılığında bu şirketlerden hisseler aldı. Ülke, geçtiğimiz yıl uzay madenciliği yasasını kabul etmişti.

Kaynak : http://www.haberturk.com/uzay-madenciligi-dunyanin-ilk-trilyonerini-yaratacak-1932954-ekonomi
21
8
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
21
8
2
2
1