Bir E-ticaret Sitesini Hackleyerek 15 Milyon TL Ele Geçiren Örgüt Yakalandı: Çalınan Para, Kripto Parayla Aklanmış...

4
3
1
1
0
E-ticaret sitesini hackleyerek 15 milyon TL ele geçiren örgüt hakkında Adana merkezli 15 ilde operasyon düzenlendi. 110 kişi göz altına alındı.

Siber saldırılar dünya çapında ve ülkemizde hızla artmaya devam ederken, bugün bu saldırıların nelere neden olabileceğini gösteren bir gelişme yaşandı. Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden birini hacklediği belirtilen bir örgüt, 500 kişiyi 15 milyon TL dolandırdı.

Medyaya yansıyan haberlere göre söz konusu örgüt, bir e-ticaret sitesi üzerinden kullanıcıları kendi kurdukları sahte ödeme sitesine yönlendirmeye başladı. Bu yolla milyonlarca TL para ele geçiren kişiler, paralarını aklamak içinse kripto paralara başvurdu.

8 aylık takip sonucunda 110 kişi göz altına alındı:

hack

Paylaşılan detaylara göre e-ticaret sitesi, örgütle birlikte çalışan web tasarımcı O.Ç. tarafından hacklendi. Söz konusu e-ticaret sitesinin adı paylaşılmazken, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın örgütü 8 aydır teknik takip ettiği belirtildi.

Örgüt üyeleri, yakalanmamak için sürekli şehir değiştirirken Adana Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, teknik takip sonucunda örgüte operasyon düzenledi. Adana merkezli 15 ilde düzenlenen operasyonda şahısların evlerine eş zamanlı baskınlar yapıldı. 

hack

Operasyonda aralarında örgüt liderleri O.B., H.A. ve web tasarımcı O.Ç.’nin de olduğu toplamda 110 kişi göz altına alındı. Operasyon halen sürerken, 18 kişi de ekiplerce aranıyor.

Adreslerdeki aramalarda çok sayıda banka hesap kartı, cep telefonu, hard disk, ziynet eşyası ve ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Örgütün ele geçirdiği 15 milyon TL’nin 6 milyon TL’sinin kripto para borsasına aktarıldığı tespit edilirken kurdukları yasa dışı bahis sitelerinde yaklaşık 60 milyon TL değerinde işlem yapıldığı saptandı.

Kaynak : https://www.hurriyet.com.tr/gundem/e-ticaret-sitesini-hackleyip-500-kisiyi-15-milyon-lira-dolandirdilar-110-gozalti-42157011
4
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
4
3
1
1
0