ElevenLabs, Yapay Zekâ Seçeneklerine Vefat Etmiş Ünlü İsimlerin Seslerini Ekledi

2
1
1
0
0
ElevenLabs, kitapları sesli hâle getiren Reader hizmetine vefat etmiş ünlü isimlerin seslerini eklemeye başladı. Şirket, bunun için telif haklarının alındığını duyurdu.

Geliştirdiği ses odaklı yapay zekâ araçları ile kendi alanında büyük bir başarı yakalayan ElevenLabs, dikkat çekici bir adım attı. Şirket, kullanıcıların sesli kitaplar oluşturmalarını sağlayan "Reader" hizmetine, vefat etmiş ünlülerin seslerini ekledi. ElevenLabs, burada bir telif hakkı olmadığını çünkü sesleri eklenen ünlü isimlerin mirasçıları ile anlaşmalar yapıldığını söyledi.

ElevenLabs tarafından yapılan duyuruya göre kullanıcılar, Judy Garland, Burt Reynolds, James Dean ve Sir Laurence Olivier'ın seslerini kullanabilecekler. Reader hizmetindeki "İkonik Ses Kütüphanesi", ünlü oyuncularının seslerinin bulunacağı yer olacak.

Şimdilik herkese açık değil

ElevenLabs

ElevenLabs'ın telifini aldığı yeni sesler, ne yazık ki küresel çapta kullanıma açık değil. Çünkü Reader, şimdilik sadece ABD, İngiltere ve Kanada'da kullanılabiliyor. Ayrıca henüz sadece iOS ekosistemi için mevcut. Ancak şirket, Android camiası için de çalışmalara başladığını açıkladı.

ElevenLabs, bu hamleyle ünlü isimlerin seslerini kullanmak için resmî bir adım atmış oldu. Ancak bu adımın söz konusu 4 ünlü isimden mi ibaret olacağı yoksa gelecekte pek çok sanatçının dahil mi edileceği henüz belli değil. Ancak şirket, telif hakları için çok yüksek ödemeler yapmak zorunda kalabilir. Bu yüzden, ünlü isimlerin sesleri kısıtlı bir çerçevede kullanıcıya ulaşabilir.

Kaynak : https://www.techtimes.com/articles/306381/20240705/elevenlabs-uses-ai-burt-reynolds-late-artists-narrate-content-users.htm
2
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
1
0
0