Fiat Chrysler’dan Renault’ya Bomba Teklif: Birleşelim

36
8
2
2
1
Fiat Chrysler Automobiles, Fransız otomobil üreticisi Renault’ya birleşme teklifinde bulundu. Gözler bugün yapılacak olan Renault yönetim kurulu toplantısına çevrildi.

Zaman zaman şirketler, pazar paylarını arttırmak, operasyonlarını geliştirmek ve temel olarak daha güçlü hale gelmek için başka firmalarla birleşirler. Bu durum otomotiv endüstrisinde de karşımıza çıkabiliyor. Son olarak Fiat, Renault’ya birleşme teklifi götürdü.

Fiat Chrysler ile Renault’nun birleşmesi durumunda ortaya çıkacak olan yapı, dünyanın en büyük üçüncü otomobil üreticisi olacak. Uluslararası basında çıkan haberlerde birleşme teklifinin amacı olarak, iki firmanın birbirlerinin zayıflıklarını giderebilecek yapıda olmaları gösteriliyor. Teklife Renault’dan gelecek olan karşılık merak konusu.

Fransız basınında yer alan iddialara göre Renault Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Dominique Senard, FCA’nın getirdiği birleşme teklifini Fransa Maliye Bakanı Bruna Le Maire’e iletti. Renault firmasının %15’i Fransa’ya ait ve devlet bünyesinde bulunuyor.

Öneri gerçekleşirse, ortaklığın hisseleri kurulacak olan bir Alman ana şirkette, iki ortağa eşit şekilde dağıtılacak. Birleşme işlemi öncesinde FCA, hissedarlarına 2.5 milyar euro kar payı dağıtacak. Böylece yatırımcıların hisse senedi piyasalarındaki uyumsuzluklardan etkilenmelerinin önüne geçilecek.

Konuyla ilgili Fiat Chrysler Automobiles’dan da bir açıklama geldi. Açıklamada, "Fiat Chrysler, Renault Grubu'na birleşme teklifi sundu. Ortaklıkta FCA'nın yüzde 50, Renault'nun yüzde 50 payı; dengeli bir yönetim yapısı olacak, yönetim kurulunun çoğunluğu bağımsız olacak. Renault ile birleşme sonrası 8.7 milyon araç üretim ile dünyanın üçüncü büyük otomobil üreticisi oluşacak. Renault ile birleşme sonucunda hiçbir fabrikanın kapanması öngörülmüyor. Ortaklık, Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının hali hazırda yarattıklarına ek olarak 5 milyar euronun üzerinde sinerji yaratacak. Birleşme gerçekleşirse FCA hissedarları 2.5 milyar euro temettü alacak. Oluşacak şirketin hisseleri Milan, Paris ve New York'ta işlem görecek" denildi.

Her iki üreticinin de Türkiye’de fabrikaları bulunuyor ve bugün, geniş çaplı bir işbirliği açıklamaları bekleniyor. Renault da birleşme önerisi geldiğini yazılı teklifle doğruladı. Otomobil üreticileri, artan maliyetler ve sıkılaşan düzenlemeler nedeniyle son dönemde sık sık konsolidasyon yöntemine başvuruyor.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/otomobil/fiat-chrysler-renault-grubuna-birlesme-teklifi-sundu,LOTxPTLPIEmjcyDID4-h2g
36
8
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
36
8
2
2
1