Ford, Red Bull Ortaklığı ile Formula 1'e Katılacağını Açıkladı

22
2
1
1
0
ABD'li otomobil devi Ford, Formula 1'e giriş yapacağını açıkladı. Dönüş için tarih verilirken, iş birliği yapılacak takım paylaşılmadı.

Günümüzde daha önce sahip olmadığı popülerliği yakalamayı başaran Formula 1, bu sayede büyük otomobil üreticilerinin de ilgisini çekmeyi başardı. Audi’nin Formula 1’e girişi artık resmiyken, bugün bir başka dev isim hakkında yeni haberler geldi.

Daha önce Formula 1'e dönüş yapacağı söylentileri ortaya çıkan ABD’li otomobil devi Ford, bugün bu haberleri resmen doğruladı. Ford, 2026'dan itibaren Formula 1'de yer alacağını açıkadı.

Red Bull ile ortaklık duyuruldu

Ford, yeni motor düzenlemelerinin devreye gireceği 2026 yılından itibaren Red Bull ile birlikte çalışacağını duyurdu. Ford ve Red Bull Powertrains, her ikisi de Red Bull'a ait olan Red Bull Racing ve Alpha Tauri takımları için F1 güç üniteleri üretmek üzere işbirliği yapacak. Otomobil üreticisi, "batarya hücresi ve elektrikli motor teknolojisinin yanı sıra güç ünitesi kontrol yazılımı ve analitiği gibi alanlarda uzmanlık sağlayacağını" söyledi.

F1 Başkanı Stefano Domenicali, Ford'un katılımının temel nedenleri olarak F1'in "dünya çapında yarım milyar hayranını" ve "2030 yılına kadar net sıfır karbon taahhüdünü" gösterdi.

Otomobil devi ortaklık duyurusunu bir video ile paylaştı. 

Peki Ford, Formula 1 dünyasında ne yapacak?

red bull ford

Ford, Formula 1 dünyasında kendi takımıyla yer almayacak. Şirket, farklı bir takım için motor geliştirecek. Fakat bu takımın hangi takım olacağı henüz netleşmedi.

Öte yandan beklentiler, Ford'un iş birliği yapacağı takımın Red Bull olacağı yönünde. Ford, Formula 1 dünyasında en son 2004 yılında JAguar adı altında boy göstermişti.

Kaynak : https://tr.motorsport.com/f1/news/resmi-ford-2026da-f1e-donuyor/10427418/
22
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
22
2
1
1
0