Google'dan Ne İş Yapıyorsanız Yapın Bitirdiğinizde Kariyerinize Katkı Sağlayacak 7 Ücretsiz Yapay Zekâ Kursu

8
2
1
0
0
Google'dan Ne İş Yapıyorsanız Yapın Bitirdiğinizde Kariyerinize Katkı Sağlayacak 7 Ücretsiz Yapay Zekâ Kursu
Google Cloud'un sunduğu bu 7 yapay zekâ ürünleri kursu sayesinde bilgi edinmeniz ve insanlarla iletişim kurmanız kolaylaşacak.

Yapay zekâ, günümüzde pek çok sektörde ve alanda kullanılan ve geleceğin teknolojisi olarak görülen bir alan. Yapay zekâ, insan zekasını taklit eden ve verilerden öğrenen bilgisayar sistemleri anlamına geliyor. Bu teknoloji insanlara işlerinde yardımcı oluyor, karar almayı hızlandırıyor ve verimliliği arttırıyor.

Google, yapay zekâ alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri. Yapay zekâ ile ilgili pek çok ürün ve servis geliştiren şirket, bu alanda hızla araştırmalar ve inovasyonlar yapıyor. Google aynı zamanda yapay zekâ eğitimine de büyük önem veriyor ve bu alanda kendini geliştirmek isteyenlere ücretsiz olarak çeşitli kaynaklar sunuyor.

Google Cloud, bir blog yazısında insanların yapay zekâ alanında kendilerini geliştirmeleri adına 7 ücretsiz kursunu tanıttı

  • Üretken yapay zekâya giriş
  • Büyük dil modellerine giriş
  • Dikkat mekanizması
  • Transformer modeli ve BERT modeli
  • Görüntü oluşturmaya giriş
  • Görüntü yakalama modelleri yaratma
  • Kodlayıcı – Kod Çözücü mimarisi

Yazarlığını Priyanga Vergadia’nın yaptığı bu blog yazısında yer alan kurslar, yapay zekâ alanında kendinizi geliştirmek ve iş hayatında rekabet avantajı sağlamak isteyen herkes için harika bir fırsat. İster öğrenci, ister çalışan, ister girişimci olun, bu kurslar size yapay zeka konusunda temel ve ileri seviye bilgiler sunuyor:

Üretken yapay zekâya giriş

"Bu, Üretken Yapay Zekanın ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve geleneksel makine öğrenimi yöntemlerinden nasıl farklı olduğunu açıklamayı amaçlayan giriş düzeyinde bir mikro öğrenme kursudur. Ayrıca kendi üretken yapay zekâ uygulamalarınızı geliştirmenize yardımcı olacak Google Araçlarını da kapsıyor."

Büyük dil modellerine giriş

"Bu kursta büyük dil modellerinin (LLM) ne olduğunu, kullanılabilecekleri durumları ve LLM performansını artırmak için hızlı ayar yapmayı nasıl kullanılabileceği giriş düzeyinde anlatılıyor."

Dikkat mekanizması

"Bu eğitim, sinir ağlarının bir girdi dizisinin belirli bölümlerine odaklanmasını sağlayan güçlü bir teknik olan dikkat mekanizmasını anlatıyor. Dikkatin nasıl çalıştığını ve makine çevirisi, metin özetleme ve soru yanıtlama gibi çeşitli makine öğrenimi görevlerinin performansını artırmak için nasıl kullanılabileceği öğretiliyor."

Transformer modeli ve BERT modeli

"Bu kursta Transformer mimarisi ve Transformer'lardan Çift Yönlü Kodlayıcı Temsilleri (BERT) modeli tanıtılıyor. Transformer mimarisinin öz dikkat mekanizması gibi ana bileşenlerini ve BERT modelini oluşturmak için nasıl kullanıldığını öğreten bu kursta ayrıca metin sınıflandırma, soru yanıtlama ve doğal dil çıkarımı gibi BERT'in kullanılabileceği farklı görevler hakkında da bilgi veriliyor."

Görüntü oluşturmaya giriş

"Bu eğitimde yakın zamanda görüntü oluşturma alanında umut vaat eden bir makine öğrenimi modelleri ailesi olan difüzyon modellerini tanıtılıyor ve difüzyon modellerinin arkasındaki teori ve bu modellerin Vertex AI üzerinde nasıl eğitileceği ve dağıtılacağı anlatılıyor."

Görüntü yakalama modelleri yaratma

"Bu kurs,derin öğrenmeyi kullanarak bir resim yazısı modelinin nasıl oluşturulacağını öğretiyor. Kodlayıcı ve kod çözücü gibi bir görüntü altyazılama modelinin farklı bileşenlerini ve modelinizi nasıl eğitip değerlendireceğinizi öğreneceksiniz. Bu eğitimin sonunda, kendi resim komutlarınızı oluşturabileceksiniz."

Kodlayıcı – Kod Çözücü mimarisi

"Bu eğitim size makine çevirisi, metin özetleme ve soru cevaplama gibi görevler için gerekli olan kodlayıcı-kod çözücü mimarisinin bir kabataslağını sunuyor. Söz konusu mimarinin nasıl eğitileceğini, uygulamalı şekilde öğrenebilirsiniz."

Hepsi 1 gün süren bu kurslar sayesinde çalıştığınız alan fark etmeksizin yapay zekâya giriş yapmış olacaksınız.

Eğer dilerseniz bu yapay zekâya giriş kurslarının ardından ek olarak Google Cloud’un yapay zekâ/makine öğrenimi konusundaki şu diğer kurslara da göz atabilirsiniz:

Bu kursları tamamladığınızda, yapay zekâ ile ilgili temel terimleri ve kavramları öğrenecek, yapay zekâ modelleri nasıl oluşturulur ve eğitilir bunu görecek, yapay zekanın gerçek hayatta nasıl kullanıldığına dair örnekler görecek ve yapay zekanın etik ve sosyal sorumluluk boyutlarına dair farkındalık kazanacaksınız.

Bu kurslar ücretsiz olarak sunuluyor ve herkes katılabilir. Kurslara kaydolmak için tek yapmanız gereken Google hesabınızla giriş yapmak. Kursları istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde tamamlayabilirsiniz. Kursları bitirdiğinizde ise sertifika alabilirsiniz.

Kaynak : https://cloud.google.com/blog/topics/training-certifications/new-google-cloud-generative-ai-training-resources?s=31
8
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
1
0
0