Google, Koronavirüsle İlgili Komplo Teorisi Reklamlarını Engelleyecek

16
7
4
0
0
Teknoloji ve arama devi Google, koronavirüse karşı aldığı önlemleri genişletmeye devam ediyor. Şirket, bundan sonra salgınla ilgili yanlış bilgi veren reklamların kullanılmasına izin vermeyecek.

Dünya genelinde 14 milyondan fazla kişiye bulaşan ve 600 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüse karşı ilaç ve aşı çalışmaları devam ederken teknoloji şirketleri de önlemlerini artırıyor.

Bu konuda önlemlerini artıran şirketlerden bir tanesi de arama devi Google oldu. Şirket, salgınla ilgili olarak bilimsel fikir birliğiyle çelişen reklamları engelleyeceğini duyurdu. Yani internet siteleri ve uygulamalar, COVID-19 ile ilgili komplo teorilerini ön plana çıkaran reklamlardan gelir elde edemeyecekler.

COVID-19 komplo teorilerine karşı önlemler

komplo teorisi

Teknoloji devi, virüsün Çin'deki bir laboratuvarda üretildiği, aslında bir düzmece olduğu ve arkasında Bill Gates'in yer aldığına dair komplo teorileri de dâhil olmak üzere tüm komplo teorilerinin önünü kesmeye çalışacak. Engadget'ta yer alan habere göre Google, yeni kurallarını önümüzdeki hafta yürürlüğe koymaya başlayacak.

Şirket, reklam verenlerin bu tür reklamlar oluşturmasını engellemenin yanı sıra kuralları çiğneyen reklam verenlere ve yayıncılara karşı eyleme geçmek için insan ve makine yorumlarını kullanacak. Ayrıca kuralları sürekli olarak ihlâl edenler de engellenecek.

google

Şirket sözcüsü, aşı karşıtlığı ve mucizevi sağlık kürleri gibi insan sağlığıyla ilgili zararlı iddialara karşı alınan önlemlerin yeni kuralla birlikte daha da genişleyeceğini söyledi. Sözcü, ek güvenlik önlemleri alınacağını ifade etti. Google, geçtiğimiz nisan ayında koronavirüsle ilgili yanlış bilgilerin yayılmasının önüne geçmek için 6,5 milyon dolarlık da bir yatırım yapmıştı.

Google'ın yanı sıra Apple, resmi sağlık organizasyonlarından olmayan koronavirüsle ilgili uygulamaları kaldırmış; Twitter, sahte tedavi iddialarını içeren tweetleri engellemiş ve Facebook da COVID-19 bilgi merkezinde salgınla ilgili yaygın mitleri çürütmüştü.

Kaynak : https://www.engadget.com/google-will-ban-coronavirus-conspiracy-ads-070526640.html
16
7
4
0
0
Emoji İle Tepki Ver
16
7
4
0
0