• Anasayfa
  • Yaşam
  • Görme Yetisini Kaybeden İnsanlar Nasıl Daha İyi Duyabiliyor?

Görme Yetisini Kaybeden İnsanlar Nasıl Daha İyi Duyabiliyor?

33
20
5
4
4
Hem bilimsel çalışmalar hem de anekdotlar, görme yetisini kaybeden insanların duyma yetisinin daha gelişmiş olduğunu gösteriyorlar. Peki bu nasıl gerçekleşiyor?

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada 1,3 milyar insan görme bozukluğu yaşıyor. Anekdotlara göre görme yetisini büyük ölçüde kaybeden bireylerin duyma ve dokunma duyuları çok gelişmiş oluyor. Bunun sebebi o insanların yönlerini başka şekilde bulmak zorunda kalmaları diyebiliriz. Biraz uçuk bir örnek olarak Marvel'ın Marthew Murdock'unu, nam-ı diğer Daredevil'ı verebiliriz.

Washington Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi araştırma ekipleri tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada, görme yetisini erken yaşta kaybeden insanların beyinleri, etrafındaki sesleri daha iyi işlemeye başlıyor. Araştırmada erken yaşta görüş kaybı yaşayan kişilerin kulak zarlarının beyinle olan iletişimi araştırıldı.

Beyinde neler değişiyor?

Hâlihazırda yapılmış araştırmaların sonuçlarına göre insanlar erken yaşta görüş kaybı yaşadığı zaman, oksipital zar (genellikle gözden alınan veriyi çözümleyen yapı) vücudun diğer bölümlerinden daha fazla veri almaya başlıyor ve işliyor. Yani başka bir deyişle göz ile beynin bağlantısı kesildiği zaman oraya harcanan enerji, en çok duyma olmak üzere diğer duyulara dağılıyor.

Kaynak : https://www.medicalnewstoday.com/articles/325032.php
33
20
5
4
4
Emoji İle Tepki Ver
33
20
5
4
4