Köpeklerden Koyunlara Kadar Neden Birçok Hayvan Daire Çizerek Dönüp Dururlar?

2
0
0
0
0
Koyunların, geyiklerin veya kuşların grup hâlinde daireler çizdiğinin videolarına hiç denk geldiniz mi? Neden hiç durmadan dönüp duruyorlar derseniz? Hatta bir grup koyun 12 gün boyunca daire etrafında döndüler. 12 gün!

Hayvanların büyüleyici dünyasında bu hareketleri gizemini korumaya devam etse de bilim insanları tarafından bazı teoriler var.

Hayvan davranışlarını anlama konusunda bu hareketleri çözülmesi gereken adımlardan biri.

Koruma içgüdüleri var.

hayvanlar neden daire çizer

Koyun gibi sürü hayvanları, grup dinamiklerini korumak için daireler çizerek sürünün bir arada kalmasını ve bireylerini korumayı sağlıyorlar. Koyun sürüsü tehlike anında daireler çizerek birbirlerine yakın duruyorlar ve bu şekilde yırtıcılardan korunuyorlar.

Bu hareketleri, sosyal bir davranış biçimi olarak kabul ediliyor ve sürü hayvanlarının hayatta kalma stratejisi hâline geliyor.

Bazen de yön bulmaya çalışıyorlar.

hayvanlar neden daire etrafında döner

Bazı hayvanlar da yönlerini bulmak için daireler çiziyor. Özellikle yeni bir ortama adapte olmaya çalıştıklarında veya tehlike hissettiklerinde kendilerini güvende hissetmek isteyen hayvanlar arasında yaygın.

Örneğin kuşlar yeni bir yere konduklarında daireler çizerek çevreyi tanırken karıncalar yemeklerini bulma ve diğer grup üyelerine de yemeğin yerini göstermek için bu hareketi yapabiliyor.

Sağlık problemlerine de işaret ediyor olabilir.

12 gün dönen koyunlar

Araştırmalar, nörolojik rahatsızlıklar yaşayan hayvanların, denge sorunları nedeniyle sürekli daireler çizebileceğini de gösteriyor. Bunun yanı sıra fiziksel veya zihinsel sıkıntı yaşayanlar, yaralanma veya toksinlere maruz kalanlar da dönme hareketini sergileyebiliyor.

Peki köpekler neden kuyruklarını kovalayarak daireler çizer?

Bize izlemesi eğlenceli gelse de bu köpeğinizin bir sorunu olduğunu gösterebilir. Eğer köpeğiniz takıntılı şekilde kuyruğunu kovalıyorsa parazit, cilt enfeksiyonu veya anal bezlerde rahatsızlıkları olabilir.

Hayvanların bu davranışlarının sebeplerinin daha derinine inmek için daha fazla araştırmalar yapılması gerektiğinin de altını çizelim. İlerleyen dönemlerde umarız ki onların bu tuhaf hareketleri hakkında daha net konuşabiliriz.

Hayvanlar hakkında incelemek isteyeceğiniz diğer içeriklerimiz:

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0