Tüm Dünyada Rekorlar Kıran ‘House of the Dragon’, Türkiye’de Hiçbir Yerde Yayınlanmıyor! Tamam da Niye?

39
10
6
1
0
Game of Thrones evreninde geçen ikinci dizi House of the Dragon, Türkiye'de hiçbir kanal ya da platformda yayınlanmıyor? Peki neden? Gelin, durumu açıklayalım.

2019 yılında beklentinin çok çok altında bir final bölümüyle veda ettiğimiz Game of Thrones dizisi, birçok kişi için halen boşluğu doldurulamayan bir yere sahip. Fakat bu boşluk, bugün yayınlanan ve ana diziden yüzlerce yıl öncesini konu alan House of the Dragon dizisi ile doldurulmaya başladı.

Fakat House of the Dragon’ı Türkiye’de izlemek isteyenler büyük bir sorun ile karşı karşıya: Dizi, resmi olarak hiçbir platform ya da kanalda yayınlanmıyor. Peki bu durumun sebebi ne? House of the Dragon’ı neden (yasal bir şekilde) hiçbir yerde izleyemiyoruz? Gelin, bu konuyu ele alalım.

Öncelikle; House of the Dragon nerede yayınlanıyor?

hbo max

Game of Thrones serisine hayat veren HBO’nun yeni spin-off’u House of the Dragon, şirketin kendi içerik platformu HBO Max’te yayınlanıyor. Dizi, başka hiçbir platformda bulunmuyor.

İyi de Game of Thrones’u izleyebiliyorduk, House of the Dragon’ı neden izleyemiyoruz?

game of thrones

Game of Thrones, günümüzde de HBO Max’ten izlenebiliyor. Fakat bu durum her zaman böyle değildi. Zira platform, henüz Mayıs 2020’de çıkış yapmıştı. Yani HBO Max çıktığında Game of Thrones biteli neredeyse bir yıl geçmişti. Game of Thrones, yayın döneminde HBO’nun kendi televizyon kanalında yayınlanıyordu.

Game of Thrones’u yayınlandığı dönemde Türkiye’de izlediğimiz platform Digiturk'ün Bein Connect platformuydu. Dizi, günümüzde ise BluTV kütüphanesinde yer alıyor. Yani dizinin Türkiye’deki yayın hakları HBO’nun elinde değil, üçüncü tarafların elinde bulunuyor. Peki, Game of Thrones'u hem yayınlandığı dönemde hem de bugün resmi biir yayıncı üzerinden izleyebiliyorken House of the Dragon'u neden izleyemiyoruz?

HBO Türkiye’ye gelecek(ti)

hbo max

HBO, artık yayımladığı tüm yapımlarının yayın haklarını HBO Max platformunda yayınlamak üzere kendi elinde tutuyor. Yeni HBO yapımlarını izleyebileceğimiz bu platformun aslında bu yıl içinde Türkiye’ye de gelmesi planlanıyordu. Hatta Platformun Türkiye ayağı için bir genel müdür de belirlenmişti. Yani normal şartlarda House of the Dragon'u Türkiye'de doğrudan HBO Max'te izleyebilecektik.

Fakat geçtiğimiz günlerde gelen bilgiler, HBO’nun Türkiye planlarını tamamen iptal ettiğini göstermişti. Dolayısıyla halihazırda Türkiye'de hizmet veren bir kanal ya da platformda yayın hakları bulunmayan HBO yapımlarını izlemek için elimizde hiçbir yol kalmamış oldu. Mevcut şartlarda HBO’nun yeni yapımlarını Türkiye'de izlemek için Game of Thrones döneminde olduğu gibi dizilerin yayın haklarının üçüncü taraf yayıncılara verilmesi gerekiyor. İşin kötüsü, elimizde önümüzdeki dönemde dizinin Türkiye'de resmi olarak yayınlanıp yayınlanmayacağını gösteren bir açıklama da bulunmuyor.

Özetleyelim:

Konuyu toparlamak gerekirse; HBO Max, Türkiye'ye gelmeyi planladığı için House of the Dragon'ın Türkiye'deki yayın hakları konusunda hiçbir kanal ya da yayın platformu ile görüşme gerçekleştirmedi. Bu planların ani bir şekilde askıya alınmasıyla House of the Dragon'ın yayın hayatına başlaması arasında çok kısa bir süre olmasıysa muhtemelen HBO'nun, Türkiye'den bir platform ya da kanal ile anlaşmaya varması için yeterli süre bulamamasına neden oldu. 

HBO Max'in yeniden Türkiye'ye gelmeyi planlamadığı bir senaryoda -ki bu çok olası- House of the Dragon'ı Türkiye'de 'yasal' yollarla izleyebilmek için HBO'nun Türkiye'de hizmet veren bir platform ya da kanal ile yayın hakları anlaşması yapmasını beklemekten başka çaremiz bulunmuyor. Türkiye'de Game of Thrones'un yayın haklarının mevcut sahibi olan BluTV ya da yayınlandığı dönemde Game of Thrones'un yayın hakları sahibi olan Digiturk (BeiN) konuyla ilgili bir açıklamada bulunması halinde sizleri bigilendireceğiz.

39
10
6
1
0
Emoji İle Tepki Ver
39
10
6
1
0