Teknoloji Devi IBM, Binlerce Çalışanını İşten Çıkaracağını Açıkladı (Bu Sefer Krizden Değil)

2
2
0
0
0
Teknoloji dünyasının en büyük isimlerinden IBM, toplu işten çıkarma furyasına katıldı. Fakat gerekçe, diğer teknoloji şirketleriyle aynı değil.

Son yıllarda yakaladığı ivmeyle hızla işe alım gerçekleştiren ve büyümeye giden şirketler, son aylarda kan ağlamaya başladı. Son olarak dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden IBM, binlerce çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.

Şirket tarafından paylaşılan açıklamada toplam 3.900 çalışanın işten çıkarılacağı ifade edildi. Sayı, şirketin toplam iş gücünün %1,5’luk dilimine denk geliyor. Fakat işten çıkarmalar, diğer teknoloji şirketlerinden farklı bir gerekçeye sahip.

İşten çıkarma, şirketin daha önce sattığı departmanların bir yansıması:

ibm

IBM, 2021 yılında bulut teknolojisine yoğunlaşmak için ‘eski teknoloji hizmetleri’ işini sonlandırmıştı. Kasım 2021 ve Ocak 2022’de de sırasıyla Kyndryl ve Watson Health bölümlerini satmıştı.

İşten çıkarma, bu bölümlerin IBM bünyesinden çıkmasının ardından şirkette kalan çalışanları kapsayacak. İşten çıkarmalar, çalışanlara sağlanacak güvence ve ödemeler ile şirkete 300 milyon dolara mâl olacak.

Öte yandan IBM, 2023 yılı geliri konusunda olumsuz bir görüşe sahip değil. Şirket, 2023 yılında toplam 10,5 milyar dolar gelir elde edeceğini ön görüyor.

Kaynak : https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-01-25/ibm-to-cut-about-3-900-workers-still-hiring-in-higher-growth-areas
2
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
2
0
0
0