İkinci PayPal Vakası: Apple Card, Büyük İhtimalle Türkiye’ye Gelemeyecek

68
14
8
4
1
Teknoloji devi Apple’ın para gönderme-alma ve ödeme servisi Apple Card, geçtiğimiz hafta ABD’de düzenlenen lansmanla tanıtılmıştı. Anlaşmalı tüm yerlerde geçen ve banka kartlarının yerini alması beklenen teknolojilere sahip Apple Card, Türkiye’ye gelmeyebilir. Apple’ın Türkiye’de finansal faaliyet göstermesi için diğer ülkelerden daha farklı davranması gerekecek.

Finansal teknoloji, günümüz devlerinin yeni oyun alanı. Facebook’un Hindistan’da WhatsApp ile blok zinciri tabanlı para gönderme alma servisini faaliyete sokmasının ardından, Apple’dan da büyük bir adım gelmişti. Geçtiğimiz hafta ABD’de düzenlediği lansmanda, yeni nesil finansal teknoloji kartını tanıtan Apple, tüm dikkatleri üzerine çekmişti. 

Halihazırda Avustralya’da Apple cihazına sahip olanların %99’unun kullandığı Apple Pay servisi, banka hesaplarına erişebilen finansal bir çözümdü. Kullanıcılara SMS gönderir gibi para havalesi ve ödeme yapma imkanı sunan çözüm, kartları, bankamatikleri, şubeleri ortadan kaldırıyor. Hatta üçüncü parti banka uygulamalarını da geri plana atıyordu. Bu hizmet Türkiye’de aktif olmadığı için ülkemizdeki kullanıcıların çok bilgisi yoktu.


Apple Card, henüz ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde bu yaz hizmete giriyor

Tam Apple ve Facebook gibi şirketler yeni nesil bankacılık planlarını hayata geçiriyor, kartlar dahil olmak üzere her şeyi sanallaştırıyor diyorduk ki Apple Card ile sürpriz yaşandı. Titanyumdan oluşan Apple Card’ın üzerinde sadece bir çip ve müşteri adı bulunuyordu. Kart numarası, CVV kodu ve şifre gibi geleneksel yöntemler saf dışı bırakılmıştı. 

Tüketicilerin hâlâ kartlara sadık olması, temassız işlemlerde bile güvensiz hissetmeleri Apple’a bir boşluk yaratmıştı. Firma, açık konuşmak gerekirse bu boşluğu dolduran ilk teknoloji şirketi oldu. Elbette projenin başarısını Türkiye gibi alternatif finansal çözümlere meraklı bir pazarda ne yapacağı belirleyecek.

Türkiye demişken… Apple Card’ın ülkemize gelmesi imkansıza yakın görünüyor:

Bunu söylemek için 2016 yılında yaşanan PayPal vakasına yakından bakmak gerek. Küresel bir dijital ödeme ve para gönderme servisi olan PayPal, ülkemizdeki hizmetlerini oldukça basit bir nedenle durdurmak zorunda kaldı. Firma, BDDK’nın “Türkiye’deki kullanıcıların verisini Türkiye’de depolama” teklifini reddetti. 

Konuya ilişkin en son 2017’de açıklamada bulunan BDDK, PayPal’ın izinsiz faaliyet gösterdiğini söylemişti.

Bu açıklamayla birlikte PayPal’ın ülkemizdeki kullanıcıların verilerini Türkiye’de depolama teklifini reddetmesi tuz biber olmuştu. PayPal şirket politikaları gereğince merkezi sunucu sistemini tercih ediyordu. 

Apple da merkezi sunucu sistemini tercih eden bir firma.


Apple'ın ABD, Kuzey Carolina bölgesindeki sunucularının bir kısmı

Kısaca söylemek gerekirse Apple Card’ın Türkiye’ye gelmesi için, Türkiye’deki kullanıcıların finansal verilerini yine Türkiye’de tutması gerekecek. Bu da ülkemizde finansal açıdan fiziki bir varlık sürdürme, dolayısıyla da yerel vergi politikalarına uyma zorunluluğu anlamlarına geliyor. Tıpkı uluslararası bankaların Türkiye’de yaptıkları gibi… 

Apple’ın Türkiye pazarı için sunuculara ilişkin politikalarını değiştirmesi, ayrıca bir ülkede bankaya benzer vergi denetimine tabi tutulmayı kabullenmesi gerekiyor. Bunun da son derece zor bir ihtimal olduğunu söylemek gerek. 

Yine de Apple Card gibi çözümlerin ülkemize gelmesini, PayPal gibi servislerin geri dönmesini sağlayacak en önemli adım, bizzat BDDK tarafından atılmalı. Aksi takdirde küresel olarak yaygın ya da yaygınlaşmaya uygun hizmetler, Türkiye’deki kullanıcıları pas geçecekler. 

Apple Card hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmında aktarabilirsiniz.

68
14
8
4
1
Emoji İle Tepki Ver
68
14
8
4
1