• Anasayfa
  • Yaşam
  • Okul Çağındaki Çocuklarda Depresyon Riski Daha Fazla

İlkokula Giden Çocuklardaki Depresyon Oranı, Genç Öğrencilerden Daha Fazla

22
13
3
0
0
İngiltere’de yapılan bir çalışma, okul çağındaki çocuklarda görülen depresyonun ilk sınıflarda daha fazla görüldüğünü belirledi. Okula yeni başlamış çocukların, 16 yaşına gelen gençlere göre depresyon riski yüzde 30 oranında daha fazla.

Bilim insanları, İngiltere’de bir milyon okul çağındaki çocuk üzerinde depresyon riskini araştıran bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmada, okula yeni başlayan çocuklardan 16 yaşındaki gençlere kadar olan bir yaş kümesi belirlendi. 

Araştırmacılar, çalışmada bir milyon çocuğa ait elektronik kayıtları incelediler. İncelenen kayıtlara göre okul çağındaki çocuklarının yaş sıralamasına göre ilk çeyreğini oluşturan kısmın, yaş sıralamasına göre son çeyreği oluşturan kısma göre depresyon riski yüzde 30 oranında daha yüksek. 

çocuk depresyon

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu öncülüğünde yapılan çalışmanın anlatıldığı makalenin yazarları, ortaya çıkardıkları bulguların, okul çağındaki çocukların depresyonun nedenleri ve nasıl engelleneceği konusunda yapılacak çalışmalar için katalizör görevi görmesi gerektiğini söylüyorlar.

Çalışma hakkında yazılan makalenin baş yazarı olan Jeremy Brown, “Bir yıl boyunca, okul çağındaki yaşça küçük çocukların hiperaktivite bozukluklarına sahip olma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu ve büyük çocuklardan daha az başarılı olma eğiliminde olduklarını gördük” dedi. 

çocuk depresyon 2

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, Klinik Uygulama Araştırması veritabanını kullanarak, okul çağındaki tüm çocukları, yaşlarına göre dört yaş kategorisinde ayırdı. Çocukların, dört yaş kategorisine ayrılmasının ardından, gruplarda bulunan çocukların zihinsel engellilik ve depresyon oranları, sosyoekonomik durumu ve cinsiyet farkları karşılaştırıldı. 

Ortaya çıkan sonuçlara göre, kız ve erkek çocukları arasında depresyon riskinde bir fark ortaya çıkmadı. Ancak 10 yaş altında bulunan çocuklarla, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu(DEHB) arasında güçlü bir ilişki ortaya çıktı. 

Araştırmacılar, etnik kökene ya da tek tek ülkelerde bu sonuçlar üzerinden yorum yapmanın mümkün olmadığını, çalışmanın sonuçlarının sadece İngiltere’ye dair sonuçlar ortaya çıkardığını açıkladı.

Kaynak : https://www.sciencefocus.com/news/depression-30-per-cent-more-likely-in-school-years-youngest-students/
22
13
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
22
13
3
0
0