• Anasayfa
  • Mobil
  • Akıllı Telefonlarda Mavi Işık Filtresi Nasıl Aktif Edilir?

iPhone, Samsung Galaxy ve Diğer Akıllı Telefonlarda Mavi Işık Filtresi Nasıl Aktif Edilir?

9
5
4
3
2
Hangi akıllı telefonu kullanırsanız kullanın maruz kaldığınız mavi ışık uyku sürenizin düzensiz olmasına neden olacaktır. Fakat cihazınızda bulunan mavi ışık filtresi ile uyku sorununuzun önüne basit bir şekilde geçebilirsiniz.

Son yıllarda ortalama uyku süresi ve uyku kalitesinde gözle görülür bir düşüş söz konusu. Bu durumun en büyük suçlularından biri de akıllı telefonlar gösteriliyor. Çünkü insan gözü mavi ışığı doğal yollarla yalnızca Güneş’ten alabiliyor. Dolayısı ile beynimiz, mavi ışığa maruz kaldığında gündüz, mavi ışıktan uzak kaldığında da gece olduğunu düşünüyor.

Bununla birlikte akıllı telefonlar, gözlerimizin mavi ışığa sürekli olarak maruz kalmasına neden olur. Beyin, mavi ışığa sürekli olarak maruz kaldığından gece-gündüz ayrımı yapmakta zorlanıyor ve bir anlamda biyolojik saatimiz sekteye uğruyor. Bunun neticesinde de uyku sürelerimiz ve kalitemiz düzensizleşiyor.

Fakat hem akıllı telefon üreticileri hem de bazı uygulama geliştiriciler bu durumun farkında. Bu nedenle neredeyse tüm akıllı telefonlarda ‘mavi ışık filtresi’ bulunuyor. Bu filtreyi aktif ettiğinizde daha az mavi ışığa maruz kalıyorsunuz. Böylece uyku bozukluğunun bir miktar da olsa önüne geçebiliyorsunuz.

Aşağıda farklı akıllı telefon modelleri için mavi ışık filtresini nasıl aktif edebileceğiniz gösteriliyor. Eğer daha sağlıklı ve uzun bir uyku çekmek istiyorsanız mavi ışık filtresini kullanmanızı kesinlikle öneriyoruz. Ayrıca bilgisayar başında uzun süre vakit geçiriyorsanız buraya tıklayarak Windows’ta mavi ışık filtresini nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

iOS

Ayarlar -> Ekran ve Parlaklık -> Night Shift

Samsung Galaxy

Samsung, kullanıcılarının mavi ışık filtresini daha pratik bir şekilde açıp kapayabilmesi için hızlı ayarlar menüsüne bir mavi ışık butonu ekledi. Bu butona tıklayarak mavi ışık filtresini aktif edebilir ya da kapatabilirsiniz. Ayrıca mavi ışık filtresi simgesinin altındaki yazıya tıklayarak filtrenin yoğunluğunu da belirleyebilirsiniz. Daha detaylı ayarlar için:

Ayarlar -> Ekran -> Mavi Işık Filtresi

Eğer Samsung veya Apple markalı akıllı telefon kullanmıyorsanız mavi ışık filtresine farklı isimlerle ulaşabilirsiniz. Ancak genel olarak tüm mavi ışık filtreleri Ayarlar -> Ekran menüsünün içinde yer alır. Mavi ışık filtresi, üreticinize bağlı olarak gece modu, okuma modu, göz bakımı ya da farklı bir şekilde isimlendirilmiş olabilir. Ayrıca eğer mavi ışık filtresi olmayan bir akıllı telefona sahipseniz uygulama mağazasına giderek üçüncü taraf bir mavi ışık filtre uygulaması edinebilirsiniz.

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/mobile/how-to-use-blue-light-filter-phone/
9
5
4
3
2
Emoji İle Tepki Ver
9
5
4
3
2