• Anasayfa
  • Yaşam
  • 2019 Yılında Dünyanın En Pahalı Şehirleri Açıklandı

2019 Yılında Dünyanın En Pahalı Şehirleri Açıklandı (İstanbul İlk 100'de Değil)

64
12
7
3
3
2019 yılında dünyanın en pahalı şehirleri belli olurken, listede 48 basamak birden gerileyen İstanbul, dolar bazında en çok alım gücü kaybeden şehirler arasında da başı çekti.

2019 yılında dünyanın en pahalı şehirleri açıklandı. 30 yıldır hazırlanan listelerde ilk defa Hong Kong, Singapur ve Paris üçlüsü zirveyi paylaştı. Bu üç şehrin hemen arkasından ise Zürih ve Cenevre geldi.

Listenin ilk on sırasını tamamlayan diğer şehirler ise Osaka, Seul, Kopenhag, New York, Tel Aviv ve Los Angeles oldu. Listede dört Avrupa şehrinin olması dikkat çekti.

Economist Intelligence Unit tarafından hazırlanan listeye göre en ucuz şehirler arasında da Caracas, Şam, Taşkent, Almatı, Bangalore, Karaçi, Lagos, Buenos Aires, Chennai ve Yeni Delhi yer alıyor.

Raporda İstanbul, en çok ucuzlayan şehirler arasında yer alıyor. Bunun sebebi ise enflasyon, devalüasyonlar, ekonomik kargaşa ve kur zayıflığı olarak öne çıkıyor. Arjantin, Venezuela ve Türkiye gibi ülkelerin bu sıkıntıların tamamını yaşadığı belirtilirken keskin düşüş de bu duruma bağlandı.

Raporda ayrıca ABD’nin parasal sıkılaştırma politikası ve dolar nedeniyle gelişmekte olan ülkelerin sıkıntı yaşadığı belirtilirken, "Dış dengesizlikler, siyasi istikrarsızlık ve yanlış politik hamleler gibi faktörlerin birleşimi, Türkiye ve Arjantin gibi ülkelerde tam kapsamlı döviz krizlerine yol açtı" denildi.

Türkiye’nin geçen yılla kıyaslandığı zaman en çok alım gücü kaybı yaşayan ülke olduğu da raporda yer alırken, düşüşün sebebi olarak TL’nin keskin değer kaybı ve yıllık enflasyonun %20'leri aşması gösterildi.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201903191038280995-dunyanin-en-pahali-sehirleri-belli-oldu/
64
12
7
3
3
Emoji İle Tepki Ver
64
12
7
3
3