• Anasayfa
  • Uzay
  • Japonya Hayabusa2 Uzay Aracı, Bir Asteroidi Başarıyla Vurdu

Japonların Uzay Aracı Hayabusa2, Bir Asteroidi Başarıyla Vurdu

10
7
2
1
0
Japon uzay aracı Hayabusa2, güneş ışığı ve radyasyona maruz kalmamış malzemeler toplamak amacıyla bir asteroidi başarıyla vurdu.

Evrenin ve gezegenin sırlarını çözmek isteyen bilim insanları, Güneş Sistemi’nin nasıl oluştuğunu ortaya çıkarmak için çeşitli çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların bir tanesi de Japonya Uzay Ajansı Jaxa tarafından yürütülüyor.

Jaxa’nın asteroidlere gönderdiği uzay aracı Hayabusa2, bir göktaşına ateş ederek yüzeyin altındaki parçaları alabilmesini sağlayan bir delik açtı. Bu görev, uzay aracının şu ana kadar gerçekleştirdiği en riskli görev oldu. Uzay boşluğunda bir şeyi ateşlemek, ateşleme sonrasında oluşan parçacıklardan ve savrulan yıkıntılardan kaçınmak oldukça önemliydi. Aksi takdirde görev çok büyük bir tehlikeye girmiş olurdu.

Şimdi Hayabusa2 adlı araç bir süre daha asteroidin yakınlarında gezinecek. Daha sonra da güneş radyasyonuna ya da ışığa maruz kalmamış parçacıkları toplayarak incelenmesi için geri getirecek.

Jaxa araştırmacıları, görevin başarılı şekilde sonuçlandığını ve aracın şu aşamada öncelikli olarak krateri inceleyeceğini açıkladı.

Araştırmanın başındaki isim olan Makoto Yoshikawa, şimdiye kadar her şeyin planlandığı gibi gittiğini ancak kutlama yapmak için de erken olduğunu belirtiyor.

Uzay aracı asteroit yüzeyine şubat ayında yanaşmayı başarmış ve süpürge benzeri uzantısıyla yüzeyden örnek materyaller toplamıştı. Ryugu adlı göktaşından örnekleri topladıktan sonra araç gezegenimize geri dönecek. Hayabusa2’nin yolculuğu 2020 sonlarında bitecek.

Kaynak : https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/japan-space-probe-hayabusa2-asteroids-jaxa-explosive-solar-system-origins-a8856421.html
10
7
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
10
7
2
1
0