Kanada'dan 'Çocuklara Ötanazi Hakkı' Tanıyacak Rapor: Ötanazi Yaşının Düşürülmesi İsteniyor

16
14
3
3
0
Ülkede 2016 yılından yasalaştığından bu yana 18 yaşından büyükler için ötanazi hakkı var. Ancak Kanada Parlamentosu'nun Hekim Destekli Ölüm Özel Komitesi'nin yayınladığı yeni rapor, yaş sınırını epey düşürmeye çalıştıklarını gösteriyor.

Ötanazi, dünyanın her yerinde tartışma yaratan uygulamalardan biri. Ancak kimi ülkelerde ağır hasta olan, çok acı çeken ve iyileşme şansı olmayan kişilere 'hekim gözetiminde ölüm' seçeneği sunuluyor.

Kanada da bu uygulamaya izin veren ülkelerden biri ve 2016 yılından bu yana ülkedeki 18 yaşından büyük bireylere sağlık durumlar gözetilerek ötanazi seçeneği sunuluyor. Kanada Parlamento'sunda sunulan yeni bir rapor ise 18 olan ötanazi yaş sınırını düşürerek 'reşit çocuklara' da ötanazi seçeneği sunulmasını 'öneriyor'.

Yaşın 14'e düşürülmesi talep ediliyor;

Kanada ve ABD'nin bazı eyaletlerinde yaşı 18 olmamasına rağmen bireylerin bazı kararları ebeveynlerine ihtiyaç duymadan verebilmelerini ifade eden bir kavram var; reşit çocuk. Kanada Parlamentosu'nun Hekim Destekli Ölüm Özel Komitesi'nin hazırladığı yeni rapor da bu kavrama sırtını dayıyor ve 'reşit çocukların da ötanazi hakkına sahip olmaları gerektiğini' ifade ediyor.

Komitenin bu raporu 150 uzmandan görüş alarak hazırladığı belirtilirken kimi uzmanlar ise ötanazi seçeneklerini değerlendirmeden önce ülkedeki bazı sağlık hizmeti problemlerinin çözülmesi gerektiğini ifade ediyor. 

Dünya genelinde çocuklara ötanazi hakkı veren yalnızca iki ülke var; Belçika ve Hollanda. Hollanda'da 12-16 yaş arasındaki çocukların ötanazi hakkı için ebeveynlerinden izin almaları gerekirken 16-18 yaş arasındaki çocukların ise ailesine danışması şartı var. Ancak ailenin yasal olarak ötanaziyi durdurma yetkisi yok. Belçika'da ise karar verebilme kapasitesine sahip tüm çocuklar ötanazi hakkına sahip...

Ötanazi seçeneği sunan ülkeler ise Belçika, Kanada, Kolombiya, Lüksemburg, Hollanda, Yeni Zelanda, İspanya ve Avustralya'nın bazı eyaletleri...

16
14
3
3
0
Emoji İle Tepki Ver
16
14
3
3
0