Kandaki Şeker Oranını Ölçebilen "Yara Bandı Benzeri" Cihaz Geliştirildi

4
1
1
0
0
Singapurlu bilim insanları, ter üzerinden kandaki şeker oranını ölçen bir bant geliştirdiler. Yara bandına benzeyen ürün, hastaların hayatlarını kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Singapur'da hizmet vermekte olan  Nanyang Teknoloji Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, kandaki glikoz seviyesini ölçebilen bir bant geliştirdiler. Dışarıdan bakıldığında yara bandıymış gibi görünen ürün, diyabet hastalarının işlerini kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Bilim insanları, kandaki glikoz seviyesini ölçen bant için "esnek fotonik" teknolojisinden faydalandılar. Bu teknoloji, ışık tabanlı fotonik sensörlerin esnek malzeme ile birleştirilmesini sağlıyordu. Uzmanlar, bu teknolojiyi moleküler düzeyde sıvı lazer ile etkileşime sokmayı başardılar ve bunun sonucunda da ter ile yayılan moleküllerin seviyesinin tespit edilmesi sağlandı. 

Şeker ölçümü yapabilen bant böyle görünüyor

şeker ölçebilen bant geliştirildi

Konuyla ilgili açıklama yapan isim, araştırmanın lideri Chen Yu-Cheng oldu. Chen Yu-Cheng, bu bant ile diyabet hastalarının sağlık durumlarını takip etmelerini sağlayan yepyeni bir yöntem geliştirdiklerini ifade etti. Yeni yöntem, geleneksel olarak kullanılan ve doğrudan kan üzerinden test yapan cihazlara göre oldukça pratik olacak gibi görünüyor.

Araştırmacılar, geliştirdikleri bandın kapsamını genişletmek için de çalışmalarını sürdürüyorlar. Ter sıvısının sağlıkla ilgili pek çok moleküle ev sahipliği yaptığını aktaran bilim insanları, söz konusu bantların özelleştirilebileceğini ve daha fazla veri tespiti yapılabileceğini söylüyorlar. Tabii tüm bunların ne zaman gerçekleşeceğini zaman gösterecek.

Kaynak : https://medicalxpress.com/news/2024-07-scientists-bandage-glucose-microlaser-technology.html
4
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
1
0
0