Kavga Durmuyor: Huawei, ABD ile Görüşmeleri Kesti ve Amerikalı İşçilerini İşten Çıkardı

76
19
12
10
5
The Financial Times, Huawei’nin çalışanlarına Amerikalı kişilerle olan teknik toplantılarını iptal etmeyi emrettiğini ve Çin’de çalışan birçok ABD vatandaşı çalışanını işten çıkardı. Bu hamle elbette geçtiğimiz haftalarda sık sık duyduğumuz, Huawei’nin ana hedefte olduğu ticaret ve teknoloji konusundaki gerginliklerin ardından ortaya çıktı.

Şirketin Strateji Yöneticisi Dang Wenshuan, iki hafta önce ABD Başkanı Donald Trump'ın Huawei'yi ve bağlı 68 şirketi kara listeye almasının ardından şirketin genel merkezindeki araştırma ve gelişim bölümünde çalışan ABD'li çalışanları geri gönderdiklerini ifade etti.

Financial Times, Huawei’nin bir atölyesinin aceleyle dağıldığını ve ABD’li çalışanlara dizüstü bilgisayarlarını çıkarıp ağlarını izole etmelerini ve tüm bu işlemler sonrasında tesisleri terk etmeleri gerektiğinin söylendiğini açıkladı.

Huawei ise Finansal Times’ın haberi hakkında bir yorumda bulunmaktan kaçındı. Çin Ticaret Bakanlığı, yaptığı açıklamada ABD’nin kara listesine karşılık olarak kendisine güvenilmez gelen şirketleri bir kara listeye ekleyecek. Bakanlık sözcüsü Gao Feng, piyasa kurallarına uymama, sözleşmelere bağlı kalmama ve Çin ticari girişimini engelleme veya durdurma durumlarında şirketleri güvenilmez olarak nitelendirecek ve kara listesine alacak.

Ayrıca, Bakanlık sözcüsü Gao, işletmelere karşı alınacak özel tedbirlerin ileri bir tarihte daha detaylı bir şekilde açıklanacağını da bildirdi. Listenin amacının, tek taraflılığa ve ticari yasaklara karşı çıkmak ve Çin’in ulusal güvenliğini korumak olduğunu söyledi.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-05-huawei-workers-home.html
76
19
12
10
5
Emoji İle Tepki Ver
76
19
12
10
5