Microsoft, Türkiye'nin Bilişim Gücünü Artıracak Projesini Başlattı

53
8
4
2
1
Microsoft Türkiye, bilişim konusunda yetenek eksikliğini gidermeyi amaçlayan İşim Gücüm Kod adlı projesini başlattı.

Microsoft Türkiye, Kodluyoruz Derneği ile iş birliği içinde düzenlediği ‘İşim Gücüm Kod’ adlı projeyi resmi olarak başlattı. Projenin temel amacı, Türkiye’nin dijital dönüşüm konusunda güçlü bir konumda yer alması için gerekli olan yetenek eksikliğinin giderilmesi. Projenin başlangıç noktası ise İstanbul oldu.

Microsoft Türkiye, bilişim ekosistemini güçlendirerek Türkiye’yi bu konuda üretici ülkelerden biri haline getirmek istiyor. Bu kapsamda Türkiye’deki kodlama eğitimlerine bir yenisini daha ekleyen Microsoft Türkiye; İstanbul, Ankara, Bursa ve Şanlıurfa’da toplamda 5 bin gence kodlama eğitimi verecek.

microsoft türkiye

Microsoft Türkiye, eğitimlerin içeriğini belirlemek için 230 farklı firmayla görüştü ve bilişim ya da teknoloji sektöründe çalışmak isteyen gençlerin kodlama becerileri konusunda kendilerini nasıl geliştirmesi gerektiğini tespit etti. Eğitimlere katılan gençlerin %40’ının önümüzdeki bir yıl içinde bilişim ve teknoloji sektöründe istihdam edilmesi planlanıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan  Microsoft Türkiye Pazarlama ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı, “Yapılan araştırmalara göre hem dünya genelinde hem de Türkiye’de önemli bir yetenek açığı var. Türkiye’deki işverenlerin yüzde 66’sı açık pozisyonları doldurmakta zorlanırken ülkemiz, yetenek açığında dünyada 6’ncı sırada yer alıyor. Buradan yola çıkarak hem ‘İşim Gücüm Kod’ ile hem de hayata geçirdiğimiz diğer eğitim projelerimizle öncelikli hedefimiz Türkiye’nin özellikle teknoloji alanında yetenek açığını kapatmak” şeklinde konuştu.

53
8
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
53
8
4
2
1