PlayStation 5, Çıkışından 2 Yıl Sonra Nihayet 2K Ekran Desteğine Kavuştu (Zahmet Etmeseydiniz Ya)

11
4
1
0
0
Kasım 2020'de piyasaya sürülen PlayStation 5, ilk günden bu yana talep edilen 2K çözünürlük desteğine en sonunda kavuştu. Yeni güncelleme, beraberinde bazı yeni özellikleri de getirdi.

Kasım 2020’de piyasaya sürülen Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, günümüzde Xbox Series X/S konsollarına rakip olarak piyasadaki hakimiyetini sürdürüyor. Fakat oyun konsolu, çıkışından 2 yıl sonrasında bile oyuncuların uzun süredir talep ettiği özelliğe bir kavuşamamıştı. En sonunda bu özelliklerden biri bugün geldi.

Sony, dünya çapındaki tüm PlayStation 5 konsolları için yeni bir güncelleme yayınladı. Güncellemeyle birlikte oyun konsoluna birçok önemli özellik eklendi. Bu özelliklerden birisi de konsol piyasaya sürüldüğünden beri talep edilen 1440p (2K) görüntü desteği oldu.

Yeni güncellemeyle PlayStation 5 konsola gelen tüm yeni özellikler:

playstation 5

  • Oyunlarınızı bir klasöre eklemenizi sağlayacak oyun listeleri,
  • 1440p çözünürlük desteği,
  • Game Base geliştirmeleri,
  • Game Help geliştirmeleri,
  • Sürmekte olan Aktiviteler’e daha iyi erişim,
  • 3D ses ve standart stereo ses karşılaştırması

PlayStation 5 kullanıcıları, 2K çözünürlük desteğinin yanı sıra artık gruplarındaki kişilerden Ekran Paylaşımı talebinde bulunma, arkadaşlarının profillerini kolaylıkla görüntüleme ve grup sohbetinden bir arkadaşının oyununa kolaylıkla katılma gibi özelliklere de kavuştu. Yeni güncelleme, 1 GB’a yakın boyutuyla indirilebilir oldu.

4K var da 2K neden yok?

Aslına bakacak olursak PlayStation 5, çıktığı ilk günden bu yana hem 1080p yani Full HD hem de 4K çözünürlüğü destekliyor. Ancak 2K çözünürlük, fazla popüler olmaması nedeniyle desteklenmiyordu. Zira TV oyuncularının neredeyse tamamı ya Full HD ya 4K çözünürlüğe sahip ekranlar kullanırken; monitör tarafında da hala Full HD kullanıcı sayısı, 2K monitör kullanıcı sayısının katbekat üzerindeydi. 

Kaynak : https://blog.playstation.com/2022/09/07/new-ps5-system-software-update-is-out-globally-today/
11
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
4
1
0
0