Samsung, 450 MP Kamera Geliştiriyor Olabilir: Ticari Marka Başvurusu Ortaya Çıktı!

10
4
2
1
0
Hexa2pixel isimli ticari marka başvurusu yaptığı ortaya çıkan Samsung’un hayranları, bu başvuruyla ilgili ilginç teoriler ortaya attı. Hayranların iddiasına göre teknoloji devi 450 MP’lik bir kamera geliştiriyor olabilir.

Geçtiğimiz yıl Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un 600 MP kamera üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. Samsung’un sensör biriminde görev yapan başkan yardımcısı John Yong-In Park, bir blog yazısında Samsung’un kameralardaki nihai hedefinin 600 megapiksele ulaşmak olduğunu açıklamıştı.

600 MP kameralara ulaşmak için çalışmalarına devam eden şirket, geçtiğimiz ay yeni nesil akıllı telefonlarında yer alacak 200 MP’lik kamera sensörünü tanıtmıştı. Düşük piksel büyüklüğüyle kamera boyutunu da azaltmayı sağlayacak sensör, en küçük boyuttaki piksellere ev sahipliği yapıyor. Bugün ortaya çıkan iddialara göre Samsung, 450 MP kamera geliştirmek için ticari marka başvurusu yaptı.

Hexa2pixel adına sahip bir 450 MP sensör piyasaya sürülebilir

Samsung Hexa2pixel başvuru

Teknolojinin dev isimlerinden olan Samsung’un kısa süre önce Kore’de KIPRIS ile Hexa2pixel ticari markasını güvenme altına almak için bir başvuru yaptığı ve aynı ticari marka başvurusunun TMView aracılığıyla Avrupa’da da yapıldığı ortaya çıktı. Şirketin hayranları bu ticari marka başvurularının 450 megapiksel çözünürlük için yapılmış olabileceğini düşünüyor.

Ticari marka başvurusunun detaylarında herhangi bir kamera sensörü ya da 450 MP çözünürlüğün yer almadığını belirtmekte fayda var. Ancak Samsung hayranları ilginç bir teoriyle Hexa2pixel adının bir kamera sensörünü temsil ettiğini iddia ettiler. Örneğin, Galaxy S22 Ultra'daki ISOCELL HM3, pikselleri 3x3 matriste birleştiren bir "Nonapixel RGB Bayer Modeli" kullanıyor ve "Nona" "Dokuz" anlamına geliyor. Bu 9'u 1 arada gruplama, 108 MP HM3'ün birleşik 2,4μm piksellerle 12 MP görüntü çıktısı vermesini sağlıyor. Benzer şekilde, 200 MP ISOCELL HP1 ve HP3, "Tetra2pixel RGB Bayer Modeli" markalı 16'sı 1 arada gruplamayı kullanıyor.

Hayranlara göre ticari marka başvurusu yapılan Hexa2pixel’de dikkat edilmesi gereken nokta ise, 36’sı 1 arada piksel gruplaması anlamına geliyor olması. Yani 36 pikseli tek bir pikselde birleştiriyor, bu da sensörün 450 MP çözünürlüğe sahip olduğu anlamına geliyor.

Hayranların yürüttüğü mantık doğru olsa bile, henüz 200 MP’lik sensörleri yeni çıkaran Samsung’un yakın zamanda 450 MP sensörü piyasaya sürme ihtimali çok düşük. Ancak, birkaç yıldır daha fazla megapiksel için çalışmalar yürüten Samsung’un böyle bir çalışma içine girmesi de hiç şaşırtıcı olmaz. Her iki durumda da Hexa2pixel adlı ticari markanın tam olarak neyi temsil ettiğini şirketin yapacağı açıklamalar sonunda öğreneceğiz.

Kaynak : https://www.sammobile.com/news/samsung-might-be-developing-a-hexa2pixel-450mp-camera/
10
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
10
4
2
1
0