• Anasayfa
  • Mobil
  • Samsung Galaxy Z Fold4 Dayanıklılık Testine Girdi

Katlanabilir Telefonlar 3 Yılda Ne Kadar Sağlamlaştı? İşte Galaxy Z Fold4 ve İlk Galaxy Fold'un Çizilme Testleri [Video]

18
5
3
2
1
Samsung'un amiral gemisi katlanabilir telefonu Galaxy Z Fold4, JerryRigEverything'in dayanıklılık testine girdi. Telefon, bazı noktalarında ilk modelde bile bulunan zayıflıklara yer verdi.

Akıllı telefonları yıllardır sakin ses tonuyla dayanıklılık testine sokan ve terapi gibi videolar çıkaran JerryRigEverything, son olarak Samsung’un yeni katlanabilir amiral gemisi Galaxy Z Fold4’ü eline aldı. Jerry, her telefona olduğu gibi Fold4’e de maket bıçağı, çakmak ve toz gibi silahlarla saldırdı.

Samsung Galaxy Z Fold4, JerryRigEverything’in testinde geçtiğimiz yılki modele göre bazı noktalarda büyük gelişme, bazı noktalardaysa hiçbir gelişme göstermedi. Telefonun ana ekranı geçtiğimiz yılki modelle aynı seviyede düşük çizik korumasına sahip oldu. 

Samsung Galaxy Z Fold4' e yapılan sağlamlık testi:

Samsung’un amiral gemisi katlanabilir telefonundaki en büyük zayıflık, bu yıl da ne yazık ki ana ekranı oldu. Telefonun ana ekranı, çok hafif çizilmelerde bile belirgin bir şekilde iz bırakıyordu. Bununla birlikte telefon, halen plastik yapıda bir ana ekran taşıdığından ısıtılma konusunda da pek başarılı olamadı. Sadece 10 saniyelik çakmak testi, ısının vurduğu noktadaki piksellerin siyaha dönmesine neden oldu.

Öte yandan Galaxy Z Fold4’ün ön ekranı ise standart akıllı telefon ekranlarıyla aynı performansı verdi. Telefon, yüksek sayılabilecek seviyelere kadar çizilmeye dayandı ve ısıtma testinden de piyasadaki her telefona benzer bir sonuçla geçti. Galaxy Z Fold4’ün daha da gelişmiş model olduğunu gösteren şey ise yapı dayanıklılığıydı.

samsung galaxy z fold4

Galaxy Z Fold4, bükme testinde hiçbir şansa yer vermeden sapasağlam durmayı başardı. Üstelik Galaxy Z Fold4, açık durumdayken iki ekranın ortasından yapılan bükme testinde bile hiçbir bozukluğa yer vermedi. Telefon, üstüne dökülen toprağın da hiçbirini içine almadı.

Samsung Galaxy Z Fold serisinin ilk modeli ne durumdaydı?

Samsung’un küresel piyasaya sürdüğü ilk Galaxy Fold modeli, dayanıklılık konusunda pek de iyi değildi. Cihazın ana ekranı, çizik testinde en düşük seviyelerde çizik bırakıyor, en ufak tozu anında içine alıyordu. Cihaz, bükme testideyse şaşırtıcı bir şekilde sağlam kalmıştı. Tabii telefonun yapısında büyük esnemeler de görülebiliyordu.

Samsung, ardımızda bıraktığımız 3 yıl içinde piyasaya sürdüğü 4 katlanabilir modeliyle özellikle telefonun yapısal dayanıklılığında büyük gelişme kat etti. Ana ekran kısmı halen ilk Fold’un dayanıklılığını taşıyor olsa da, telefonun en kritik noktası olan menteşesi ise artık toz barındırmayan bir noktaya taşındı. Tabii tüm bunlar, telefonun her yılın en iyi donanımına sahip olmasıyla taçlandırıldı.

18
5
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
18
5
3
2
1