Samsung, Kendisine Ait 5G Modem ve Yonga Setlerinin Seri Üretimine Başladı

24
1
1
0
0
Telefonlarında genellikle Qualcomm modemlerini kullanan Samsung, bir süredir üzerine çalıştığı 5G teknolojisine sahip modem ve yonga setlerinin seri üretimine başladı.

Güney Kore merkezli akıllı telefon üreticisi Samsung, 5G teknolojisinde lider bir marka olmayı hedefliyor. Şirket çoklu modem Exynos 5100’ü geçtiğimiz Ağustos ayında tanıtmıştı. Şimdi de yeni iletişim modemi Exynos RF 5500 ve destek modülatör yonga seti Exynos SM 5800 ürünlerinin seri üretiminin başlayacağını duyurdu.

Yeni ürünler; önceki 2G, 3G ve 4G ağlarını desteklemekle birlikte yeni '5G New Radio (5G-NR)' ağını da destekleyecek. Şirket, Exynos 5100 modemlere zaten 5G-NR için OTA testini (havadan iletişim testi) yapmıştı. Samsung, yeni ürünleriyle gelişen ağ gereksinimlerini tüm yönleriyle karşılamak istiyor.

RF modemleri, akıllı telefonlara hücresel ağ üzerinden veri akışını sağladıkları için cihazlarda önemli bir yere sahip. Exynos RF 5500 bu veri akışını sağlamak ve 4x4 MIMO’yu desteklemek için 14 alıcı yolu ve yüksek seviye 256 QAM düzeni ile indirme işlemlerini gerçekleştiriyor. Yani oldukça güçlü.

Ayrıca Samsung, Exynos SM 5800’lerin sadece RF girişine bir sinyal geldiğinde modemin güç kaynağını kullanmasını sağlayarak modemlerin %30 daha az güç harcayacağını belirtiyor.

Samsung, günümüzdeki yarı iletken teknolojisi alanında lider firmalardan birisi ama modemler söz konusu olduğunda rakiplerinden bir adım daha geride. Hatta satışa sunulan Galaxy S10’lar bile Qualcomm’un X50 çiplerini modem olarak kullanıyor. Bu konuda Qualcomm ve Intel önde gelen firmalar. Samsung'un bu alanda rakiplerini yakalayıp yakalayamayacağını önümüzdeki süreçte hep birlikte göreceğiz.

Kaynak : https://www.theandroidsoul.com/samsung-announces-mass-production-of-its-5g-modem-and-chipsets/
24
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
24
1
1
0
0