• Anasayfa
  • Mobil
  • Snapchat Filtreleri Yüzünüzü Şekilden Şekle Nasıl Sokar?

Snapchat Filtreleri Yüzünüzü Şekilden Şekle Nasıl Sokar?

0
0
0
0
0
Snapchat'in eğlenceli filtrelerini hepimiz kullanıyoruz. Peki bunun ardında ciddi bir teknoloji olduğunu biliyor muydunuz?

Snapchat’in herkes tarafından bilinen filtreleri, birçok kişinin eğlence kaynağı. Sizi sevimli bir köpek veya ürkütücü bir su altı canlısına dönüştüren filtrelerin altında ciddi bir teknoloji yatıyor. Peki hızla ve düşük hata ile insan yüzünü 3 boyutlu, grafiksel bir görünüme çeviren bu filtreler nasıl çalışıyor?

Snapchat, bunu tam olarak açıklamıyor, ama patentlerini online olarak yayınlamış. Hatta bu teknolojiyi geliştiren Ukraynalı bir firma olan Looksery mühendislerini de sıkı takibe almış; kimseyi onlarla görüştürmemek için hukuki engeller koymuş.

Filtreler temelde insan yüzünü ufak kare parçalara bölüyor. Koyu olan kısımları siyah, daha parlak olan kısımları beyaz olarak işaretliyor. Sonra özel algoritması ile bu noktalar arasındaki mesafeyi 3D olarak kurguluyor. Bu işlem bittikten sonra, çıkan veriyi farklı bir program parçasına iletiyor.

Bu program parçası, insan yüzünün parçalarını nokta nokta bilen yazılım. Elle girilmiş; kaş, göz, dudak gibi noktaları kendi veritabanında barındırıyor. Filtreyi kullanan kişinin yüzündeki ana parçaları tespit ediyor ve yüz yapısına göre noktalar arasındaki mesafeyi ayarlıyor. Sonrasında bir maske oluşturuyor ve bu maskeye istediği 3D grafiği giydiriyor. Aslında Snapchat’te her birimizin, dijital bir maskesi var?

Peki Snapchat bu kadar önemli bir teknoloji için neden uğraşmış. Etrafınıza bakın, her yer sıradan reklamla dolu; bu özellik çeşitli ticari amaçlarla kullanılabilir. 

Kaynak : http://petapixel.com/2016/06/30/snapchats-powerful-facial-recognition-technology-works/
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0