• Anasayfa
  • Oyun
  • Sony'nin VR'da Çığır Açacak Patenti Ortaya Çıktı

Sony'nin Patenti, PlayStation 5'in Çığır Açacak VR Setini Ortaya Çıkardı

19
11
2
1
0
Oyun ve eğlence sektörünün önde gelen isimlerinden Sony, yeni bir VR patent dosyasıyla ortaya çıktı. Sony'nin VR setine ekleyeceği yeni teknolojiler de patent dosyasıyla beraber açığa kavuştu.

Sony 2016 yılında sanal gerçeklik gözlüğü VR'ı çıkardıktan sonra oyuncular, VR konusunda ciddi bir eğilim gösterdi. Ortaya çıkan yeni bilgiler, Sony'nin PlayStation 4'te olduğu gibi yeni bir sanal gerçeklik gözlüğünü PlayStation 5 konsoluna da getireceğini ortaya koydu.

Sony, yeni nesil konsolunun mevcut PSVR sanal gerçeklik gözlüğüyle uyumlu olacağından bahsetmişti. Yeni bilgilerse Sony'nin yalnızca bununla kalmayacağını, yeni gelişmeleri de PlayStation 5 ile duyuracağı yönünde.

sony

Ortaya çıkan yeni patent dosyasında Sony'nin yeni bir PSVR donanımı geliştirdiği görülüyor. Peki Sony, PlayStation konusunda büyük yenilikler yaparken VR setinde ne gibi değişiklikler yapmayı düşünüyor?

playstation 5

Öncelikle birçok kişinin hayali olan ve oynanışı çok daha kolay bir hale getirecek kablosuz tasarımı bu setle birlikte göreceğiz gibi görünüyor. Ortaya çıkan bilgilerle cihazın 250 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olacağı, 2560x1440 piksel çözünürlüğünde 120 hertzlik bir görüntü sunacağı, 120 derecelik bir görüş açısı vereceği, beş saatlik bir pil ömrüne sahip olacağı ve göz takibi özelliğiyle geleceği biliniyor. Sony, aynı zamanda 11 Haziran tarihindeki açıklamalarıyla birlikte oyuncuların kafa pozisyonunu algılayabilecek bir VR üzerine yoğunlaştıklarını da bildirmişti.

playstation vr

Oyuncuların kafalarını nereye eğdiklerini algılayan bir jiroskop sayesinde tam olarak neye ve nereye bakıldığını algılayabilecek olan VR, çok daha farklı bir oyun deneyimini sunacak gibi görünüyor. Bu yeni gelişmeyle birlikte VR seti kullanıldığı zaman oluşan baş dönmesi ve mide bulantısının da önüne geçileceği düşünülüyor.

Tüm bunların yanı sıra Sony'nin kullanacağı yeni render tekniği sonucunda görüntünün daha akıcı olacağı ve gözleri yormayacağı da söyleniyor. Bahsi geçen göz takip sistemi de kullanıcıların sık sık oyunu durdurup tekrardan kalibrasyon yapma gereksinimlerini ortadan kaldırarak kesintisiz bir oyun deneyimini kullanıcılarına sunacak.

Kaynak : https://www.inverse.com/article/57739-neuralink-event-5-questions-about-elon-musk-s-mind-bending-launch
19
11
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
19
11
2
1
0