Sony'den Üzen PlayStation Fiyatı Açıklaması: Trump Yüzünden Artacak

113
14
3
3
2
ABD ve Çin arasında Donald Trump’ın uzun uğraşları sonucu alevlenen ticaret savaşları, artık yeni dönemin soğuk savaşı olarak adlandırılıyor. Elektronik dünyasının en köklü firmalarından Sony ise en popüler ürünlerinden PlayStation için sert uyarılarda bulundu. Sony, konsol fiyatlarının Trump yüzünden artacağını söyledi.

Teknolojik ürünlere sahip olmak hem ülkemizde hem de dünyada giderek zorlaşıyor. Hammaddeler ve tüketici ürünlerine dayanan ticaret savaşları dolayısıyla, psikolojik fiyat barajları her geçen gün yükseliyor. En basit örnek, bundan 3 yıl önce 3.500 TL’lik telefonlara “pahalı” derken, bugün aynı fiyat skalasındaki cihazlar “fiyat/performans” grubuna dahil oluyor. Bu durumun sadece Türkiye’ye özgü olmadığını ise Sony’nin son PlayStation açıklamasıyla anlamak mümkün.

Japonya merkezli Sony, ticaret savaşlarında, tarihteki gerilimlerin de etkisiyle elbette ABD tarafında değil. Firma, giderek yükselen elektronik fiyatlarından yakınan devlerden sadece birisi. Firmaya göre Trump yönetimi Çin üzerindeki vergi baskısına devam ederse, PlayStation fiyatlarının tüm dünyada artacak.

Trump’ın Çin’e uyguladığı vergilerle PlayStation’ın ne ilgisi var?

playstation

ABD'nin geçtiğimiz Mayıs ayında 200 milyar dolar değerindeki ticari akıştaki vergileri %10’dan %25’e kadar yükseltmesi küresel bir sarsıntı yaratmıştı. ABD yönetimi, şimdi de 300 milyar dolarlık bir akış için vergi artışına gitmeye hazırlanıyor. Bu da daha büyük etki yaratacağı anlamına geliyor. 

Dev şirketler, Trump’ın önceki tavrından dolayı yükselen fiyatları güçlü ekonomileriyle tüketiciye yansıtmamaya çalıştılar. Nitekim aynı etki sürekli bir hale gelirse, Sony gibi devlerin yapacakları pek bir şey kalmıyor. Üretim maliyetlerinin en önemli kalemlerinde yaşanacak fiyat artışları, doğrudan cihazların fiyatlarına yani tüketicilere etki etmek üzere. Sony’nin en çok üretip sattığı ürünü ise PlayStation. Dolayısıyla maliyet yükselecek, Trump nedeniyle Sony yeni maliyet farkını fiyata yansıtmadan absorbe edemeyecek. Bu durum da doğrudan PlayStation fiyatlarına yansıyacak. 

Peki Sony’nin bu uyarıları PlayStation 5 fiyatlarını ne kadar etkileyecek?

playstation

Sony, önümüzdeki yıl büyük ihtimalle PlayStation 5 için üretim düğmesine basacak. Cihaz, yeni teknolojiler ve daha pahalı donanımlar içerdiği için yüksek bir üretim maliyetine sahip olacak. Bu oldukça doğal ve beklenen bir durum. Ancak Sony’nin finansal hesapları, ev-çarşı ilişkisi gibi önümüzdeki yıl büyük yanılgılara neden olabilir. PlayStation 4 ile 100 milyon satış baremine ulaşan Sony, yeni konsolunu haklı olarak daha çok satmak isteyecektir. Trump yönetimi ise Sony’ye ve aklınıza gelebilecek diğer bütün popüler ürünlere darbe vurabilir. 

Hem oyun hem de konsol fiyatlarının artacağı bir dönem bizi bekliyor. Bu çıkarımda bulunmak için ekonomist olmaya gerek yoktu. Ancak birinci ağız olan Sony’den samimi bir açıklama görmek beklentilerimizi keskinleştirdi. Bakalım Sony’nin bu açıklamaları, Türkiye piyasasına nasıl yansıyacak. Hep birlikte göreceğiz. 

113
14
3
3
2
Emoji İle Tepki Ver
113
14
3
3
2