• Anasayfa
  • Bilim
  • Soya Fasulyesi Özlü İlaç Menopoz Tedavisinde Kullanılıyor

Soya Fasulyesi Özlü Bir İlaç, Menopoz Tedavisinde Kullanılmaya Başlandı

5
2
0
0
0
Menopoz tedavisi için yapılan hormon tedavilerinin kanseri tetiklemesi sebebi ile tercih edilmediği bir gerçek. Durum böyle olunca bitki özlerine dayanan bir ilaç geliştirildi.

Soya fasülyesi ekstresinin, milyonlarca kadının kanser korkularından kaynaklanan hormon replasman tedavisinden kaçınması nedeniyle, ateş basmasıyla mücadele için hormon replasman tedavisine (HRT) alternatif olabileceği ortaya çıktı. Yıllar boyunca kadınlar meme ve rahim kanseri ile ilgili korkular nedeniyle HRT'den kaçındılar. Sadece menopoz sürecinde olan altı İngilizden biri bu tedaviyi görmeyi kabul ediyor.

Soya bazlı bir hormonal olmayan çalışma, kanserli hücre büyümesini destekleme riski olmaksızın, "standart" HRT kadar etkili olduğunu göstermektedir. Bir ay boyunca soya özlü Femarelle denen hapı aldıktan sonra 2.500 kadının dörtte üçü, günlük olarak çektikleri sıcak basması sayısını azalttığını söyledi. Benzer bir sayı eklem ağrısı, kas ağrısı ve baş ağrılarının rahatladığını bildirdi.

Uluslararası Jinekolojik Endokrinoloji Derneği Başkanı Profesör Andrea Genazzani şunları söyledi: “Femarelle kullanarak, menopoz semptomlarını önemli ölçüde rahatlatırız. Ama bu meme ve rahim kanserine etki etmemektedir. Umuyoruz bitkisel kaynaklı yeni çalışmalar yapılarak kadınların en çok yakalandığı kanser türlerine de çözüm bulunabilir." Şunu da söyleyelim, Femarelle reçeteli ilaç olarak değil, gıda takviyesi olarak satılmaktadır.

Kaynak : http://www.dailymail.co.uk/health/article-5905165/Soya-bean-extract-hailed-alternative-HRT.html
5
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
0
0
0