Spotify, Güncel Kullanıcı Sayısını Açıkladı: Rekor Kırıldı!

10
7
2
2
0
Spotify, 2023'ün dördüncü çeyreği itibarıyla kaç aboneye sahip olduğunu ve son üç ayda ne kadar para kazandığını açıkladı. Şirket, abone ve kullanıcı sayısında önemli seviyelere ulaşırken kârlılığını da artırdı.

Dünyanın en popüler çevrim içi müzik ve podcast platformu Spotify, 2023'ün dördüncü çeyreğine ilişkin mali durum raporunu paylaştı. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda, abone sayısında  artış yaşandığı belirtildi. Buna paralel olarak, Spotify'ın kasasına giren parada da artış yaşandı. Tüm bunların, Spotify'ın zamlandığı bir dönemde yaşandığını hatırlatmakta fayda var.

Spotify tarafından yapılan açıklamaya göre Premium abone sayısı, bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 4 arttı ve 236 milyon olarak kayıtlara geçti. Spotify kullanan toplam kullanıcı sayısı ise yüzde 5'lik artışla ilk kez 600 milyonu geçerek 602 milyon oldu. Açıklanan verileri yıllık bazda değerlendirecek olursak; Spotify'ın Premium abone sayısı yüzde 15, kullanıcı sayısı ise yüzde 23 artış göstermiş oldu ve rekor kırıldı. 

Gelelim Spotify'ın kasasına: Platform, yeniden kâr etmeye başladı!

Spotify

Spotify'ın açıkladığı mali durum raporuna göre şirketin kazancı, geçtiğimiz üç aylık periyotta 4,6 milyar euroya ulaştı. Bu gelir, yıllık bazda geçen yıla kıyasla 50 milyon eutoluk bir artış anlamına geliyor. Bu yüksek rakamlara rağmen şirket, son çeyrekte 70 milyon euro zarar etti. Şirketin kazancı çeyrek cirosu da rekor kırarak 501 milyon euroyu buldu, bu alanda da Spotify, tıpkı abone ve kullanıcısı sayısında olduğu gibi rekor kırdı.

Spotify, son dönemlerde kârlılık odaklı çalışmayan bir şirket. Bunu geçmiş dönemlerde açıklanan zararlardan biliyoruz. Üstelik Spotify da bunun bilincinde ve büyümeye odaklandığı için böyle bir durum yaşandığını söyleyip durdu. Dördüncü çeyreğe ilişkin rapor, Spotify'ın makûs talihini yenmeye yaklaştığını ama tam olarak kâra geçemediğini gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz günlerde Spotify, iş gücünün %17'sine denk gelen, 1500'den fazla çalışanının işine son vermişti. 

Kaynak : https://newsroom.spotify.com/2023-10-24/spotify-reports-third-quarter-2023-earnings/
10
7
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
10
7
2
2
0