T-Mobile, Hack Davasında 500 Milyon Dolar Ödeme Yapmayı Kabul Etti

8
1
0
0
0
2021 yılında yaşanan bir veri ihlalinde ihmali olduğu gerekçesiyle mahkemede kendini savunmak zorunda kalan T-Mobile, 500 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Günümüzde hemen her şirketin korkulu rüyaları arasında şirketin topladığı verilerin sızdırılması yer alıyor. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında benzer bir durumu yaşayan T-Mobile, çok sayıda kullanıcıya ait bilgilerin çalındığı bir hack olayıyla gündeme gelmişti.

T-Mobile'a yapılan saldırıda milyonlarca abonenin bilgileri çalınmış ve hacker forumlarında satılmaya çalışılmıştı. Bu büyük güvenlik açığının ardından da T-Mobile aleyhine bir toplu dava açılmıştı. Firma bu dava sürecini uzatmamak için anlaşma yoluna gidiyor.

500 milyon dolarlık anlaşma

t-mobile

2021 Ağustos'ta gerçekleşen olayda T-Mobile'ın açıklamasına göre 47,8 milyon, bazı kaynaklara göre ise yaklaşık 100 milyon abonenin bilgileri çalınmıştı. Bu verilerin büyük kısmının ise daha önceki yıllardan kalma ya da aracılar üzerinden başvuruda bulunanlara ait olduğu iddia edilmişti. 

Mahkemeyle yapılan anlaşmaya göre verilerin çalınmasından 76,6 milyon Amerikalı etkilendi. Müşterilerinin verilerini gerekli şekilde korumamakla ve uygunsuz veri güvenliği uygulamalarına sahip olmakla suçlanan T-Mobile bu iddiaları reddetse de anlaşma yoluna gitti. Yine de firma bu anlaşmanın suçlu olduklarını kabul etmek şeklinde algılanmaması gerektiğini belirtti. 

Yapılan anlaşma gereği T-Mobile'ın ödeyeceği 500 milyon dolarlık ücretin 350 milyon doları, veri ihlalinden zarar gören kişilerin zararlarının karşılanması için kullanılmak üzere bir fona aktarılacak. Ayrıca avukat ücretleri de buradan karşılanacak. Geri kalan para ise firmanın bu yıl yapacağı güvenlik harcamalarına ek olarak yeni güvenlik önlemleri için kullanılacak. Öte yandan her ne kadar bölge savcısından böyle bir teklif gelmiş olsa da T-Mobile'ın kabul etmesi yetmeyecek, yargıcın da teklifi onaylaması beklenecek.

Kaynak : https://appleinsider.com/articles/22/07/23/t-mobile-agrees-to-pay-500m-to-end-2021-hack-lawsuit?utm_medium=rss
8
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
1
0
0
0