Savaş Uçağından Elektrikli Otomobile Kadar Teknofest'te Gördüğümüz Dikkat Çekici Ürünler

31
5
1
0
0
Türkiye’de 2018 yılından bu yana düzenlenen Teknofest’in bu yılki durağı Samsun oldu. Hem bölge halkının hem de civar illerden pek çok insanın katıldığı festivale ilgi epey yoğundu.

T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Vakfı’nın düzenlediği festivalde, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan uçaklardan insansız hava araçlarına (İHA) kadar pek çok ürün sergileniyor.

Festivalde, Türkiye’nin çeşitli illerindeki üniversite öğrencilerinin geliştirdiği projelere ve farklı kategorilerde yarışmalara da yer veriliyor. Biz de Webtekno olarak teknoloji dolu bu festivale katılıp pek çok farklı ürün ve etkinliği gözlemleme fırsatı bulduk. 

5 TL ile 200 km gidebilen araç

Altınbaş Üniversitesi mühendislik öğrencilerinin (EVA Team)  geliştirdiği bu elektrikli araba, 5 saniyede 200 km gidebiliyor. 9 ayda geliştirilen bu proje, TEKNOFEST çerçevesinde düzenlenen Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda üçüncülük elde etmiş. Projede yer alan öğrencilerle konuştuğumuzda, aracın bu kadar uzun bir menzile sahip olmasında hafifliğin önemli olduğunu dile getirdiler. Ben de aracı detaylıca incelediğim zaman pek çok karbon fiber malzeme kullanıldığını gördüm. 

2019 yılında tanıtılan uçan araba: Cezeri 

cezeri

Baykar’ın geliştirip 2019 yılında tanıttığı uçan araba Cezeri, ilk test uçuşunu 2020 yılında gerçekleştirmişti. Festivalde ilginin yoğun olduğu araçlardan biri olan Cezeri’nin gelecek yıllarda sağlık sektörü ve askeri alanda kullanılması planlanıyor. 

Eğitim, keşif ve hafif saldırı uçağı: Hürkuş

hürkuş

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Hürkuş’un projesine 2006 yılında başlanmış, ilk uçuş ise 2013 yılında gerçekleşmişti. Üstün bir aerodinamiğe sahip iki kişilik bu uçak, pilotlara sağladığı görüş açısıyla dikkat çekiyor. Hürkuş şu anda temel eğitim, keşif ve kara saldırı uçağı olarak kullanılıyor. 

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Astronot kıyafeti: 

tua astronot kıyafeti

Bildiğimiz gibi Türkiye, 2018 yılında Türkiye Uzay Ajansı (TUA)’nın kurulduğunu açıklamıştı. Bu doğrultuda, geçtiğimiz aylarda bir Türk astronotun Uluslararası Uzay İstasyonu’na gideceği de duyurulmuştu. Festivalde yer alan bu astronot kıyafeti tabii ki temsili ancak bizi şimdiden heyecanlandırmaya yetiyor. TUA’da görev yapan yetkilinin bize aktardıklarına göre, bu astronot kıyafeti insanların ilgi çekmesi ve uzay faaliyetlerini daha iyi tanıtmak adına standa getirilmiş. Söz konusu astronot projesinde kullanılacak kıyafet alanında uzman bir firma tarafından bize özel olacak tasarlanacakmış. Görevlinin de dediği gibi, astrononot maketi özellikle çocukların ilgi odağı olmuş durumdaydı. 

Festivalin en ilgi çekeni: Kızılelma

kızılelma

Festivalin en çok ilgi çekilen, merak edilen ve önünde kalabalıklar oluşturan uçaklarından biriyle devam ediyoruz. Baykar tarafından geliştirmeleri hala devam eden insansız savaş uçağı Kızılelma, ilk uçuşunu 2023 yılında yapmayı planlıyor. Stantta yer alan görevli pilotumuzun bize aktardığı bilgiye göre, entegrasyon süreci hala devam eden Kızılelma, önceki muadillerine göre daha hızlı uçacak ve havada daha agresif manevralar yapabilecek. Hem hava savunma sistemi olarak, hem atak ve hücum aracı olarak kullanılabilecek. 

31
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
31
5
1
0
0