Tesla Elindeki Bitcoin'lerin Çoğunu Sattığını Açıkladı: Peki Bitcoin'in Fiyatı Nasıl Değişti?

27
4
1
0
0
Tesla, bugün yaptığı açıklamayla kripto varlıklarının büyük çoğunluğunu sattığını açıkladı. Şirketten gelen bu açıklamanın hemen ardından ise bitcoin düşüşe geçti.

Elon Musk’ın Twitter ile arasında husumete dönüşen satın alım işlemlerinin ardından iki tarafta büyük kayıplar vermiş ve hisse fiyatlarında ciddi düşüşler yaşamıştı. Ancak düşüş yaşayan sadece Tesla ve Twitter değil.  

Biliyorsunuz ki uzun bir süredir kripto para dünyasında da büyük bir düşüş yaşanıyor. Tesla’nın kurucusu ve dünyanın en zengin insanı Elon Musk, bu düşüşlere rağmen kripto paraların (özellikle de Dogecoin’in) büyük bir destekçisiydi. Hatta Musk birçok kez kripto piyasasında yaptığı alım-satım işlemleriyle kripto piyasasıyla oynadığına yönelik eleştirilerin hedefi olmuştu. Hatırlayacağınız üzere bu eleştirilerin biri de Dogecoin’in kurucularından gelmişti. Bugün ise Tesla’dan yapılan açıklamayla şirketin elinde bulunan kripto paraların büyük birçoğunluğunun satıldığı duyuruldu. 

Açıklamanın ardından yüzde bitcoin düşüşe geçti 

tesla bitcoin

Tesla, bitcoin varlıklarının yüzde 75’lik bir kısmını sattığını açıklamasının ardından bitcoin hızla düşüşe geçti. Geçtiğimiz yıl 1,5 milyar dolarlık kripto varlık satın alan ve o dönemde de piyasalarda büyük bir dalgalanmaya sebep olan şirket; bu kez de yaklaşık 963 milyon dolarlık dijital varlığı satarak piyasaları etkilemeyi başardı. Tesla'nın satma işlemini gerçekleştirdiği sırada bitcoin'in 29 bin civarında olduğu iddia edildi. Ancak şu anda ise bitcoin 23 bin dolar civarında seyrediyor. Haberlerin yayılmasının ardından ise bitcoinde anlık düşüşler yaşanmaya başladı.

Tabii Elon Musk’ın bu şekilde büyük bir satış işlemi gerçekleştirmesinin düşüşe sebep olması da öngörülebilir bir durum. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi; Musk’ın kripto dünyasına etkisi ilk kez olan bir şey değil. Üstelik bu konuda davalık bile oldu. Böylesine büyük bir etki yaratması sebebiyle de gelen eleştiriler kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple de sosyal medyada çok sayıda kullanıcı bunun piyasayı manipüle etmek amacıyla yapılmış bir şey olduğunu düşündüğünü açıkça dile getirmekten çekinmiyor. 

İşte sosyal medyadan gelen tepkilerden bazıları: 

Bitcoin'inizin %75'ini satarsanız, elinizde yalnızca %25 bitcoin kalır.

Hey Elon Musk, neden Tesla Bitcoin sattı?

Bitcoin asla sana göre değildi Elon Musk. Bunu hak etmiyorsun.

27
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
27
4
1
0
0