• Anasayfa
  • Yaşam
  • TikTok, Trump Yönetimine Karşı Davasını Resmen Başlattı

TikTok, Trump Yönetimine Karşı Davasını Bugün Resmen Başlattı

18
10
3
1
0
Çin merkezli kısa video paylaşma platformu TikTok, ABD Başkanı Donald Trump yönetimine karşı dava açtı. Şirket tarafından Trump yönetimine açılan davada asıl odak noktası Trump tarafından çıkarılan başkanlık emri oldu.

Sizlere dün paylaştığımız bir haberimizde TikTok'un, ABD Başkanı Donald Trump'a dava açmaya hazırlandığını aktarmıştık. O haberimizde dava işlemlerinin pazartesi günü başlatılacağından da bahsetmiştik. İşte o dava işlemleri bugün başladı.

Çinli kısa video paylaşma uygulamasının Trump yönetimine açtığı bu dava uzun süredir geliştirilme aşamasındaydı. TikTok, Trump'ın uygulamayı ABD'de engellemek için çıkardığı başkanlık emrinden kısa bir süre sonra dava hazırlıklarına başlamıştı.

TikTok, Trump yönetimine karşı davasını açtı

tiktok, tiktok yasaklandı

TikTok tarafından yayınlanan basın açıklamasında, Trump yönetiminin endişelerine karşı ortaya koydukları çabanın görmezden gelindiğini, bu endişelere katılmasalar da iyi niyetle hareket ettiklerini ifade etti.

TikTok'un engellenme emrinin, uygulamanın Çin hükûmeti tarafından manipüle edildiğine yönelik spekülatif olasılıklar sebebiyle çıkarıldığını söyleyen şirket, ABD'deki kullanıcıların verilerinin güvenliği ve gizliliği için "olağanüstü önlemler" alındığını söylerken ABD'deki kullanıcı verilerinin diğer ByteDance ürünlerinden ayrıştırılması için yazılım bariyeri eklendiğini ifade etti.

tiktok

Asıl şikâyet ise başkanlık emrinin sadece yargı sürecini görmezden gelmesi değil ayrıca "bulunamayan alışılmadık ve olağanüstü tehditler" olarak adlandırılan aktivitelerin yasaklanması yetkisi verdiği yönünde oldu. Şirket, yayınladığı açıklamada başkanlık emrinin yargı sürecinin sağladığı korunmayı ihlâl ettiğini ifade etti.

TikTok, çıkarılan başkanlık emrinin telekomünikasyon şirketleri ve telekomünikasyon altyapılarını çevreleyen potansiyel casuslukla ilgili olduğunu ancak TikTok'un emirde ifade edildiği gibi telekomünikasyon şirketi olarak sınıflandırılamayacağını söyledi. Ayrıca ABD'deki Yabancı Yatırımlar Komitesi ile bir yıldan uzun süredir şeffaflık ve iş birliği konusunda görüşmeler olduğunu ancak komitenin sürekli olarak anlaşmayı reddettiği ifade edildi.

tiktok, microsoft

Şu an TikTok, ABD'deki operasyonlarını satmak için çeşitli görüşmelerde bulunuyor. TikTok'un ABD kanadını almak isteyen şirketlerin ise yazılım devi Microsoft ve bir diğer yazılım devi Oracle olduğu ifade ediliyor.

Kaynak : https://appleinsider.com/articles/20/08/24/tiktok-files-legal-challenge-against-app-ban-executive-order
18
10
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
18
10
3
1
0