Mısır’da Videoları Uygunsuz Bulunan TikTok Yıldızına 2 Yıl Hapis Cezası Verildi

131
55
31
7
6
Sosyal medya denince akla gelen platformların başında gelen TikTok ve Instagram'daki videolarıyla ünlü olan 22 yaşındaki Mısırlı genç kız, videolarının uygunsuz bulunması nedeniyle 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Karar temyiz mahkemesine taşındı.

Birçok farklı akımın kendine yer edindiği ve insanların hızla tanındığı platform TikTok ile insanların anılarını paylaşması için tasarlanan ancak reklamlar ve sponsorlarla ciddi bir ticaret platformu haline gelmiş Instagram, dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bu platformların belirli kuralları olsa da ülkelerin platform kurallarından bağımsız düzenlemeleri olabiliyor.

22 yaşındaki Mısırlı üniversite öğrencisi Mawada, geçtiğimiz ay içerisinde Mısır aile değerlerini ihlal etmekle suçlanmış ve Mawada'nın 2 yıl hapsi istenmişti. TikTok ve Instagram üzerinden popüler şarkılar söyleyen ve şık kıyafetler giyen Mawada, 'uygunsuzluk' ile suçlandı.

Mısır'daki tek vaka Mawada değil

TikTok

TikTok kızları olarak isimlendirilen ve içerisinde Mawada'nın da yer aldığı 5 kişi, 20 bin dolarlık para cezasının yanı sıra iki senelik hapis cezasına çarptırıldı. Mawada'nın kardeşi Rahma al-Adham, kardeşine verilen cezayı sorgularken "Neden ona ceza verdiler? Diğer aktrisler çok daha müstehcen şekilde giyiniyordu. Mawada bir aktris olmak istiyordu" şeklinde konuştu.

İnsan hakları grubu Amnesty International'ın açıklamalarına göre davacı taraf, Mawada'nın 17 fotoğrafını aleyhine delil olarak kullandı. Mawada, 'uygunsuzluk' konusunda aleyhine delil olarak kullanılan fotoğrafların, geçen sene telefonu çalındığı zaman alındığını belirtti.

TikTok Mawada

Mawada ve diğer 4 mağdur, pazartesi günü kararı temyiz mahkemesine götürdü. Şu an için yeni duruşmanın 14 Eylül'de görülmesi bekleniyor. Mawada'nın kardeşi Rahma, en kötü ihtimalle ablasına verilen cezanın hafifletilmesini istiyor. Mawada'nın kardeşi Rahma'nın konuyla ilgili yaptığı açıklamaysa şu şekilde oldu:

"Mawada gerçekten çok etkilendi. Cezalar son derece gerekçesiz şekilde verildi. Videolarından bazıları gerçekten de sosyal normlara ve geleneklere uymasa dahi hapis bir çözüm değil. Hapishane suçluları doğurur. Yetkililer en azından rehabilitasyonu tercih edebilirdi."

Kaynak : https://www.bbc.com/news/world-middle-east-53733841
131
55
31
7
6
Emoji İle Tepki Ver
131
55
31
7
6