Tinder'ın Kurucusu, Ruh Halimizi Gösteren Yüzük Geliştiriyor: Mutluysak Sağa Kaydırabilecek miyiz?

7
1
0
0
0
Yürüyüşten uykuya kadar kullanıcıların yaptıkları her şeyi takip edebilecekleri akıllı cihazlara bir yenisi daha ekleniyor. Ancak bu seferki akıllı cihaz bir yüzük ve yüzüğü üretecek olan şirketin iddiasına göre kullanıcılar ruh halini ve stres seviyesini bu yüzük sayesinde takip edebilecek.

Gün içinde attığımız adımdan gece ne kadar uyuduğumuza kadar yaptığımız çeşitli aktiviteleri takip edebileceğimiz birçok akıllı cihaz var. Gün geçtikçe daha da gelişen ve hayatımızın bir parçası olan bu akıllı cihazlar her ne kadar tedirgin edici olsalar da hayatımızı daha da kolay hale getiriyor. Kişilerin fiziki durumunu görebilmelerini sağlayan bu akıllı cihazları geliştiren şirketler, anlık olarak ruh halinin de görülebileceği teknolojiler geliştiriyor.

Geçtiğimiz yıl Ninu adlı bir şirket, yapay zekâ teknolojisi ile çalışan ve ruh haline göre kişiselleştirilebilir bir akıllı parfüm tanıtmıştı. Geçtiğimiz günlerde de dünyaca ünlü futbol kulübü Manchester City, Cisco ile tribündeki taraftarların nasıl hissettiğini anlayabilecekleri bir akıllı atkı geliştirmeye başlamıştı. Şimdi de Tinder’ın kurucusu Sean Rad’in ortağı olduğu bir girişim, kişilerin ruh halini ve stres seviyelerini anlık olarak takip edebilecekleri akıllı bir yüzük geliştiriyor. 

İnsanlar yüzükle ruh halini takip edebilecek

Akıllı yüzük

Taktığımızda renk değiştiren yüzükleri hatırlarsınız. Birçoğumuz ergenliğimizi, çocukluğumuzu buna benzer yüzüklerle geçirmiştik. Sean Rad'in ortaklığıyla geliştirilen bu girişimde basitçe anlatmak gerekirse uzun yıllar önce hayatımıza giren duygu yüzüklerine benziyor. 

Ruh sağlığı; aslında oldukça hassas bir konu ve hafife de alınmaması gerekiyor. Bu alanda eğitim almış uzman kişilerden destek almadan sizi iyileştireceğini iddia eden herhangi bir şeyden kaçınmanız hem ruh hem beden sağlığınız açısından en iyisi olacaktır. Hiçbir giyebilir cihaz ya da uzman olmayan kişi ruh sağlığınızı düzeltemez. Zaten “Happy Ring”i geliştiren şirketin de böyle bir iddiası yok.

Yüzüğü geliştiren Happy Health isimli şirket, Tinder’ın kurucusu Sean Rad ve Dr. Dustin Freckleton tarafından kurulmuştur. Dr. Freckleton neden böyle bir yüzük geliştirdikleriyle ilgili yaptığı açıklamada, insanların son zamanlarda her zamankinden daha fazla stresli olduğunu ancak tam olarak nasıl hissettiklerini anlayabilmek ve takip edebilmek için herhangi bir akıllı cihaza sahip olmadıklarını fark ettiğini açıkladı.

Sporla ilgili insanlara yardımcı olabilecek birçok giyilebilir cihaz olduğunu belirten Freckleton, zihnin insanın genel sağlığı üzerindeki etkisinin büyük ölçüde görmezden gelindiğini düşünüyor. Şirketin kurucusu, insanların duygusal durumunu görebildiği ve takip edebildiği bir akıllı cihaz, daha sağlıklı olmalarını sağlayacağına inanıyor ve bunu da akıllı bir yüzükle gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Happy Ring, özel bir sensörle çalışacak

Akıllı yüzük

Tinder'ın kurucusu Sean Rad, yapay zekaya sahip yüzüğün kullanıcıya sürekli olarak ruh haliyle ilgili uygulama üzerinden bilgiler vereceğini belirtti. Rad, bütün verileri toplayarak kişinin stresini ve ruh halini yönetebilmesine, genel sağlığını iyileştirmesine katkı sağlayacak, bilimsel olarak kanıtlanmış egzersizlerin yüzük tarafından kişiselleştirileceğini açıkladı.

Güvenlik ve standartlar açısından HIPAA uyumlu olduğu açıklanan yüzük tüm bunları özel bir Elektrodermal Aktivite (EDA) sensörü kullanarak yapıyor. Ayrıca yüzükte dört cilt elektrotu, iki sıcaklık sensörü ve üç eksenli bir ivme ölçer de bulunuyor. Parlak siyah ve parlak beyaz olarak iki farklı renk seçeneğine sahip olan yüzüğün şarjının üç gün gittiği açıklandı.

Tabii ki yüzüğün üretiminde Tinder'ın kurucusu Sean Rad'in de adının geçmesi uygulamayla da yüzüğün bağlantılı olabileceğini akıllara getiriyor. Ancak açıklamalara göre henüz böyle bir gelişme yok. 

Kullanıcılar yüzüğü satın almak isterlerse ayda 20 dolardan başlayan bir abonelik sistemine üye olmak zorunda. Şu anda ne zaman çıkacağı belli olmayan yüzüğün şimdilik sadece ABD’de satılacağı açıklandı.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/24/tinder-founders-latest-play-is-a-ring-for-quantifying-mental-health/
7
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
1
0
0
0