• Anasayfa
  • Otomobil
  • Türkiye’de Araba Sahibi Olmak Aylık Ne Kadara Patlıyor?

Türkiye’de Araba Sahibi Olmak Aylık Ne Kadara Patlıyor?

57
41
12
9
6
Araştırma şirketi LeasePlan, Türkiye dahil 21 Avrupa ülkesinin dahil olduğu “Otomobil Maliyet Endeksi” isimli bir çalışma yayınladı. Ortaya çıkan tabloda Türkiye’de araç sahibi olmanın ortalama bir tutarını ve diğer Avrupa ülkeleriyle bu tutarın karşılaştırmasını sundu.

Bir araba satın almak sadece onun ücretini ödemekle sınırlı değil. Vergisi, yakıtı, enerjisi, amortismanı, bakımı ve servis ücretleri derken her ay belirli bir miktarda parayı gözden çıkartmak şart. Bu durum bütün dünyada böyle, ancak insanların araba sahibi olmalarını etkileyen asıl mesele, bu masrafların yıllık gelire göre oranları. 

Yukarıda saydığımız tüm kalemleri içeren, Türkiye dahil 21 Avrupa ülkesinin yer aldığı bir araştırma, ay başına düşen masraflarımızı ortaya çıkarttı. Detaylara geçmeden önce bu araştırmanın baz alındığı otomobil modellerini belirtelim: BMW i3, Ford Focus/Focus Electric, Hyundai Ioniq, Nissan Leaf, Opel Corsa, Renault Clio, Renault Zoe, Smart Fortwo, VW Golf/e-Golf ve VW Polo. Yani B ve C segmentinde bir araca sahip olduğunuz, her ay 20 bin kilometre yol yaptığınız varsayılıyor. Yani şartlar eşitlenmiş durumda. 

Sürekli artan akaryakıt fiyatları, elektrik ücretleri ve elbette Türk Lirası’nın diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi nedeniyle, aylık masraflarımızın arttığını söyleyebiliriz. Araştırma ülkelerin ortalama aylık masraflarını Euro cinsi üzerinden hesaplıyor. Bizler de sonuçları sunduktan sonra aynı cins üzerinde yıllık gelire oranını sizlere veriyoruz. Diğer taraftan elektrikli araçların maliyet konusunda bazı ülkelerde benzinli araçların önüne geçtiğini görebiliriz. 

Avrupa’nın ortalama aylık otomobil maliyetiyle başlayalım. Eğer Türkiye dahil bu kıta sınırları içerisinde araç sahibi olacaksanız, aylık 616 Euro benzinli araç masrafınız, aylık 819 Euro elektrikli araç masrafınız oluyor. Ortalama değeri, Türkiye’nin konumunu idrak etmek üzere sunuyoruz. Şimdi de ülkelere geçelim.


Kaynak: Sözcü

Sözcü gazetesinden Fatih Tan’ın verdiği bu tabloya göre Türkiye, henüz elektrikli araçların yaygınlaşmadığı bir ülke olduğu için bu sonuca dahil edilmiyor. Fosil yakıtlar söz konusu olduğunda, benzinde maliyeti en yüksek 7. ülke olduğunu görüyoruz. Dizel yakıtlı araçların maliyeti konusunda ise ülkemiz, 12. sırada bulunuyor.

Elektrikli araçların dizel ve benzinli seçeneklere göre daha ekonomik hale geldiği Avrupa ülkelerinin başında ise Norveç ve Hollanda geliyor. İtalya, hala elektrikli araçlar sınıfında Avrupa’nın en pahalı ülkesi. 

Avrupa’nın araç maliyeti konusundan en uygun ülkesi ise Macaristan. En pahalı ülkeler ise Norveç ve Hollanda. Bu ülkelerdeki milli gelir, araç masraflarının rahatlıkla karşılanabileceği düzeylerde.

57
41
12
9
6
Emoji İle Tepki Ver
57
41
12
9
6